Тожикистоннинг Россиядаги элчихонаси хабар беришича, Тожикистон Республикасининг Россия Федерациясидаги элчихонаси консуллик хизмати кўмагида Россия Федерацияси ҳудудида қаровсиз қолган 3 нафар вояга етмаган Тожикистон Республикаси фуқароси ватанига қайтарилди.
Элчихона жорий йил бошидан буён Тожикистон Республикасининг 9 нафар вояга етмаган фуқароси ўз ватанига қайтарилганини маълум қилмоқда.
Тожикистонлик гўдакларни репатриацияси вояга етмаган болаларни доимий яшаш мамлакатларига қайтариш тўғрисидаги Кишинёв конвенцияси талабларига мувофиқ амалга оширилган.
Тожикистон дипломатик хизматлари ва Тожикистоннинг бошқа давлат тузилмалари ваколатхоналари ҳар йили ўнлаб болаларни Россиядан ватанига қайтаради. Булар асосан Россияда меҳнат миграциясида бўлган, бироқ туғруқхонада ташлаб кетилган Тожикистон фуқаролари томонидан туғилган болалардир. Аксарият ҳолларда, булар қариндошларининг беникоҳ туғилган болага нисбатан салбий муносабатидан қўрқиб, фарзандини ташлаб кетган аёлларнинг болаларидир. Оғир ижтимоий-иқтисодий аҳвол ёки боланинг отаси билан ажрашганлиги сабабли фарзандини ташлаб кетаётганлар ҳам бор.
Тожикистон қонунлари чет эл фуқароларига Тожикистон ваколатли органлари рухсатисиз фарзанд асраб олишни тақиқлайди. Шу сабабли Тожикистон консуллиги ва бошқа идоралар вакиллари қаровсиз қолган болаларни ўз ватанларига қайтаришга ҳаракат қилмоқда.
Бир неча йил аввал Тожикистоннинг Россиядаги собиқ элчиси Абдулмажид Дўстиевнинг “ота-оналар фарзандларини ташлаб кетса ҳам, Тожикистон бирорта ҳам боласини бегона юртда қолдирмайди, давлат уларнинг ўрнини босади” деган ибораси машҳур бўлган эди.
“Тожикистонда исталмаган болалар йўқ. Бу болалар оналари томонидан ташлаб кетилганига қарамай, улар мамлакатимиз фуқароларидир. Тожикистонлик болаларнинг бегона муҳитда улғайишига йўл қўйиб бўлмайди”, – дейди 2007-2014 йилларда Москвада элчи бўлиб ишлаган Дўстиев.
Одатда, Россиядан қайтарилган болалар меҳрибонлик уйларига тақсимланади, кейин эса улар фарзанд кўриш истагида бўлган оилалар томонидан асраб олиниши мумкин. Агар болани қариндошлардан бири қабул қилиш истагида бўлса, уларга берилади.

Посольство Таджикистана в России сообщило, что при содействии Консульской службы Посольства Республики Таджикистан в Российской Федерации 3 несовершеннолетних граждан Республики Таджикистан, находившиеся без попечения на территории Российской Федерации, были репатриированы в Республику Таджикистан.
По сообщению посольства, с начала текущего года на родину возвращены 9 несовершеннолетних граждан Республики Таджикистан.
Репатриация детей из Таджикистана осуществлялась в соответствии с требованиями Кишиневской конвенции о возвращении несовершеннолетних детей в страны их постоянного проживания.
Таджикские дипломатические службы и представительства других государственных структур Таджикистана ежегодно возвращают на родину десятки детей из России. В основном это дети, рожденные гражданами Таджикистана, находившимися в трудовой миграции в России, но от которых отказались в родильном доме. В большинстве случаев это дети женщин, которые отказались от своих детей, опасаясь негативного отношения своих родственников к ребенку, рожденному вне брака. Есть и те, кто отказывается от детей из-за тяжелых социально-экономических условий или развода с отцом ребенка.
Законодательство Таджикистана запрещает иностранным гражданам усыновлять ребенка без разрешения таджикских властей. По этой причине представители таджикского консульства и других ведомств пытаются вернуть безнадзорных детей на родину.
Несколько лет назад крылатой стала фраза бывшего посла Таджикистана в России Абдулмаджида Достиева, заявившего, что «даже если их родители отказываются от своих детей, Таджикистан ни одного своего ребенка на чужбине не оставит, государство само станет этим детям и отцом, и матерью».
«У Таджикистана нет ненужных детей. Несмотря на то, что от этих детей отказались их матери, они граждане нашей страны. Недопустимо, чтобы таджикские дети росли в чуждой среде», – заявил Достиев, работавший послом в Москве в 2007-2014 г.г.
Как правило, возвращенных из России детей распределяют по детским домам, а потом их могут отдать на усыновление семьям, жаждущим иметь ребенка. Их могут вернут и их прямым родственникам, если кто-нибудь из них изъявит желание усыновить ребенка.