«Spot» nashri Yevropa davlatlarida O‘zbekiston fuqarolariga taklif etilayotgan ish o‘rinlarini o‘rgandi. O‘zbekiston Bandlik vazirligi Slovakiya, Vengriya, Xorvatiya va Rossiyada 9,5 mingdan ortiq bo‘sh ish o‘rinlari bo‘yicha tanlov e’lon qildi. Maosh mamlakat va mutaxassislikka qarab, 900 dan $2,5 minggacha o‘zgaradi, deya xabar beradi vazirlik matbuot xizmati.
Slovakiya avtomobil va ishlab chiqarish zavodlarida 6,5 ming ish o‘rnini taklif qiladi, shuningdek, 3 yillik ish tajribasiga ega bo‘lgan elektrchilar, payvandchilar va yuk mashinalari haydovchilarini izlamoqda. Slovakiyada maosh oyiga 1000 yevrodan 2 ming 400 yevrogacha taklif etiladi.
Xorvatiya qurilish sohasiga betonchilar, armaturachilar va qurilish ustalari oyiga 1000 yevrodan 2 ming 500 yevrogacha maosh bilan taklif etilmoqda.
Vengriya o‘z navbatida avtomobil zavodlari, Samsung omborlari va atom elektrstansiyasi qurilishida ishlaydigan ishchilarga qiziqish bildirmoqda. Maosh Ming yevrodan 1,5 ming yevrogacha.
Rossiya qurilish va ishlab chiqarish sohalarida 3 ming ish o‘rnini taklif qilib, 900 dan $2 minggacha oylik maosh taklif qiladi.
❗️ Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston fuqarolari uchun Yevropa mamlakatlariga ketishda vizalarni rasmiylashtirish, imtihonlar va chiptalar sotib olish xarajatlarini qoplash bo‘yicha kompensatsiyalar ajratilgan, bu esa ishga joylashish jarayonini yanada osonlashtiradi.

Издание «Spot» изучило, какие вакансии предлагаются гражданам Узбекистана в Европе. Министерство занятости Узбекистана объявило о наборе на более чем 9,5 тысяч вакансий в Словакии, Венгрии, Хорватии и России. Зарплата варьируется от 900 до $2,5 тыс. в зависимости от страны и специализации, сообщает пресс-служба ведомства.
Словакия предлагает 6,5 тыс. вакансий на автомобильных и производственных заводах, а также ищет электриков, сварщиков с опытом от 3 лет и водителей грузовиков. Зарплата в Словакии варьируется от 1 тыс. до €2,4 тыс. в месяц.
Хорватия приглашает бетонщиков, арматурщиков и каменщиков в строительную отрасль с зарплатами от 1 тыс. до $2,5 тыс.
Венгрия заинтересована в рабочих на автозаводы, склады Samsung и строительство атомной электростанции. Оклад составляет от 1 тыс. до $1,5 тыс.
Россия нуждается в 3 тыс. рабочих для строительных и производственных сфер с заработной платой от 900 до $2 тыс.
Для граждан Узбекистана предусмотрены компенсации на оформление виз, экзамены и покупку билетов, что делает процесс трудоустройства более доступным.