Uning aybi – rossiyalik «kelin» izlab, ularni oʻz yurtdoshlariga turmushga bergan. Bu chet elliklarga Rossiya fuqaroligini tezroq olishga yordam berib, «kelin»lar ham yaxshigina pul ishlab olgan. Qizigʻi shundaki, «Xan» ilgari ham ikki marta sudlangan.
1966-yilda tugʻilgan Hannonning oʻzi oilasiz, hozirda ajrashgan, uning ikki nafar farzandi bor. Tovlamachilik qilgan Hannon birinchi marta 2008-yilda birinchi marta sud oldida javob bergan. 2015-yilda shartli ravishda muddatidan oldin ozodlikka chiqqach, Staraya Sortirovkada hujjatlar bilan yordam beradigan odam sifatida tanildi. Uning xizmatlari uchun oʻrtacha narx 30 ming rublni tashkil etgan. Tanishlarining soʻzlariga koʻra, Xanning oʻnga yaqin ma’shuqasi boʻlib, ulardan «kelin» izlash sxemalarida foydalangan. Uning asosiy yordamchisi fuqarolik nikohidagi xotini Veronika boʻlgan.
2023-yilda politsiya «Xan» va uning «Vidjay» laqabli oʻgʻli Ahmadshohni hibsga oldi. Oʻgʻli poyezdda Kurganga qochishga uringan, biroq qoʻlga tushgan. Soʻroq paytida Xan banklardan olingan katta qarzlari tufayli «sovchilik» uchun oʻziga 15 dan 20 ming rublgacha olganiga iqror boʻldi. 2025-yilda ota va oʻgʻilga qarshi ikkita jinoiy ish Kirov tuman sudiga kelib tushdi. Yakunda “Xan” 5 yil qattiq tartibli koloniya jazosini olgan boʻlsa, “Vidjay” esa 3 yil ozodlikdan mahrum etildi.
“Xan” Kamensk-Uralskiy shahridagi 47-sonli axloq tuzatish koloniyasiga ekanida tergovchilar yana bir, uchinchi jinoiy ishni tayyorladi. Kamensk-Uralskdan uni yana Yekaterinburga olib kelishdi. Endi “Xan” Tojikistonda tugʻilgan yetti nafar shaxsga Rossiya fuqaroligini noqonuniy ravishda olishga yordam berganlikda ayblanmoqda. Ushbu xizmat uchun u muhojirlardan 40 dan 130 ming rublgacha boʻlgan miqdorda pul olgan. Pul uchun soxta nikohga rozi boʻlgan mahalliy qizlarga “Xan” pasportdagi muhr uchun 15 dan 20 ming rublgacha toʻlagan. Nikoh qayd etilganidan bir necha oy oʻtgach, bunday juftliklar ajrashishgan. Ba’zi qizlar “Xan”ga bir necha bor «yordam» bergan. Masalan, yekaterinburglik bir ayolning oʻzi kamida ikki marta «erga tekkan», keyin esa bu biznesga oʻz qizini olib keldi.

В Екатеринбурге перед судом предстал 59-летний уроженец Таджикистана Ханон М. по прозвищу Хан, который организовал незаконный бизнес по оформлению фиктивных браков.
Он искал российских невест и выдавал их замуж за своих соотечественников. Это помогало иностранцам быстрее получать российское гражданство. Ранее этот человек уже получил две уголовки, а сейчас его судят в третий раз.
Ханон родился в 1966 году, сейчас он разведен, у него есть двое детей. Свою первую судимость за вымогательство он получил в 2008 году, а на свободу вышел условно-досрочно в 2015 году. После этого он поселился на Старой Сортировке, где быстро стал известен как человек, помогающий с документами. Средняя цена вопроса за его услуги составляла 30 тысяч рублей. По словам знакомых, у Хана было около десяти любовниц, которых он использовал в своих схемах для поиска невест. Его главной помощницей была гражданская жена Вероника.
В 2023 году полиция задержала Хана и его сына Ахмадшоха по прозвищу Виджай. Сын пытался скрыться на поезде в Курган, но его поймали. На допросе Хан признался, что брал себе за сватовство по 15–20 тысяч рублей из-за больших долгов перед банками. В 2025 году два уголовных дела против отца и сына поступили в Кировский районный суд. В итоге Хан получил 5 лет колонии строгого режима, а его сын Виджай — 3 года лишения свободы.
Хана отправили в исправительную колонию № 47 в городе Каменск-Уральский, но вскоре следователи подготовили еще одно, третье уголовное дело. Из Каменска-Уральского его снова привезли в Екатеринбург. Теперь Хана обвиняют в том, что он незаконно помог получить гражданство РФ семерым уроженцам Таджикистана. За эту услугу он брал с иностранцев суммы от 40 до 130 тысяч рублей. Местным девушкам, которые соглашались на фиктивный брак ради денег, Хан платил от 15 до 20 тысяч рублей за штамп в паспорте. Через несколько месяцев после регистрации брака такие пары разводились. Некоторые девушки помогали Хану неоднократно. Например, одна жительница Екатеринбурга сама заключила минимум два фиктивных брака, а потом привела в этот бизнес свою дочь.