2025-yil 25-yanvardan boshlab, soxta nikohlar va Rossiya fuqaroligi bo‘lgan bolalarga soxta ota-onalik rasmiylashtirilishiga qarshi qonun kuchga kiradi.
25-yanvardan boshlab xorijiy fuqarolar Rossiya Federatsiyasi fuqarosi bilan rasmiy nikohdan o‘tganiga uch va undan ko‘p yil bo‘lgan yoki ushbu nikohda umumiy farzand tug‘ilgan bo‘lsagina “РВП” olishlari mumkin bo‘ladi.
Agar farzand Rossiya Federatsiyasi fuqarosi bilan nikohda tug‘ilgan (yoki farzandlikka olingan) bo‘lsa, xorijiy fuqarolar soddalashtirilgan tartibda doimiy yashash ruxsatnomasi – “ВНЖ”ni olishlari mumkin bo‘ladi.
Agar ota-ona o‘rtasida nikoh ro‘yxatga olinmagan bo‘lsa, ularning mamlakatda kamida uch yil birga yashaganliklari va umumiy ro‘zg‘orlari borligi sud tomonidan tasdiqlanishi va farzandni parvarish qilishda xorijlik ota-ota faol ishtirok etayotganini tasdiqlovchi hujjat olinishi kerak bo‘ladi.
Shuningdek, sud tomonidan Rossiya fuqarosi bilan tuzilgan nikoh soxta deb topilsa, ushbu nikoh asosida avval olingan, shu jumladan, 2025 yil 25-yanvargacha berilgan barcha huquqiy maqomlar, masalan, vaqtinchalik yashash ruxsatnomasi – “РВП”, doimiy yashash ruxsatnomasi – «ВНЖ» bekor qilinadi.

25 января вступает в силу закон, направленный на борьбу с фиктивными браками и отцовством.
Отныне иностранным гражданам получить разрешение на временное проживание в Российской Федерации вне квоты по браку с гражданином Российской Федерации можно будет, только если брак длится не менее трех лет или у них есть общий ребенок.
Вид на жительство в упрощенном порядке сможет получить иностранный гражданин, если ребенок рожден (усыновлен) в браке с гражданином Российской Федерации.
Если между родителями брак не зарегистрирован, то необходимо подтверждение судом факта их совместного проживания в стране не менее трех лет, а также участие в содержании и воспитании.
К тому же, если брак, который являлся основанием для получения разрешения на временное проживание, а в последующем вида на жительство, будет признан судом недействительным либо расторгнут, то соответствующий миграционный статус будет аннулирован, в том числе по решениям, которые были приняты до 25 января 2025 г.