Stavropolda ishlab yurgan muhojir 35 ming rublga Qirg‘izistonning soxta pasportini sotib olgan. Sog‘lig’i tufayli Neftekumsk tuman kasalxonasiga borganda uning pasporti u yerdagi xodimlarda shubha uyg‘otgan.
Politsiya pasportning qalbaki ekanligini aniqlab, migrantga nisbatan jinoiy ish ochgan.
Migrantning aytishicha, u pasportini bir necha yil ilgari yo‘qotib qo‘ygan va shu kungacha soxta pasport bilan yurgan.
Hurmatli muhojir hamyurtlar! Soxta hujjatlarni sotib olmang va ulardan foydalanmang.
Qasddan soxta hujjatdan foydalanganlik uchun sakson ming rublgacha yoki olti oygacha bo’lgan ish haqi yoki boshqa daromadlari miqdorida jarima yoki to’rt yuz sakson soatgacha bo’lgan muddatga majburiy mehnat bilan jazolanadi.
Shuningdek, ikki yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud olti oygacha qamoq bilan jazolanishi ham mumkin.

Мигрант, работающий в Ставрополе, приобрёл поддельный паспорт Кыргызстана за 35 тысяч рублей. Когда он обратился в Нефтекумскую районную больницу по состоянию здоровья, его паспорт вызвал подозрения у медицинского персонала. Полиция установила, что документ был поддельным, и возбудила против мигранта уголовное дело.
Мигрант сообщил, что потерял свой настоящий паспорт несколько лет назад и с тех пор использовал поддельный для перемещений.
Дорогие соотечественники-мигранты! Не покупайте и не используйте поддельные документы. Умышленное использование подложного документа наказывается штрафом до восьмидесяти тысяч рублей или в размере заработной платы или иного дохода осуждённого за период до шести месяцев, либо обязательными работами на срок до четырёхсот восьмидесяти часов. Также возможно наказание в виде исправительных работ на срок до двух лет или лишения свободы на срок до шести месяцев.