Россияда судланган шахслар энди жамоат транспорти ва такси ҳайдовчилигига қабул қилишмайди.
Россия Федерацияси Давлат думаси судланганлиги олиб ташланмаган фуқароларни такси ҳайдовчиси сифатида ишга олишни тақиқловчи қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда қабул қилди, дея хабар беради Давлат думаси сайти.
Бу ташаббус россияликлар ва шунингдек Евроосиё иқтисодий иттифоқига (ЕОИИ) аъзо мамлакатлар – Арманистон, Беларусь, Қозоғистон ва Қирғизистондан келган мигрантларга тегишли. Бошқа мамлакат фуқаролари учун чеклов ҳақида қонун лойиҳасида маълумот йўқ.
Йўловчилар ва уларнинг юкларини ташиш ниятида бўлган фуқаролар судланган бўлишса, улар якка тартибдаги тадбиркор сифатида рўйхатдан ўта олишмайди.
Лойиҳада икки тоифадаги чекловлар назарда тутилган.
Биринчиси – судланганларга автобуслар, троллейбуслар, трамвайлар ва микроавтобусларни ҳайдашга тегишли. Жамоат хавфсизлиги, конституциявий тузум асослари ва давлат хавфсизлигига қарши, шунингдек, тинчлик ва инсоният хавфсизлигига қарши жиноятлар учун судланганлиги олиб ташланмаган шахслар жамоат траспортида ишлашга қабул қилинмайди.
Иккинчи тоифа – такси ҳайдовчилари учун янада кенгайтирилган жиноятлар рўйхати қўлланилади.
Эндиликда ишлаётган ҳайдовчилар 2023 йилнинг 1 мартигача иш берувчига судланмаганлик тўғрисида маълумотномани тақдим қилишлари керак бўлади.

В России теперь не примут на работу водителем общественного транспорта и такси лиц с судимостью.
Государственная дума РФ приняла во втором чтении законопроект, который запретит брать на работу таксистами граждан с неснятой и непогашенной судимостью, сообщается на сайте Госдумы.
Инициатива касается как россиян, так и трудовых мигрантов, в том числе из стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) – Армении, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана, сообщает сайт Госдумы.
Об ограничениях для других стран в законопроекте не упоминается.
Граждан, которые намерены осуществлять перевозки пассажиров и их багажа, при наличии судимости не зарегистрируют в качестве индивидуального предпринимателя.
Проект предусматривает две категории ограничений. Первая касается запрета на профессию водителя общественного транспорта. Она коснется автобусов, троллейбусов, трамваев и маршруток.
На работу в общественном транспорте не примут имеющих неснятую или непогашенную судимость за преступления против общественной безопасности, основ конституционного строя и безопасности государства, а также против мира и безопасности человечества.
Для второй категории, а именно водителей такси, действует более расширенный перечень преступлений.
Теперь работающие водители должны будут до 1 марта 2023 года предоставить работодателю, справку об отсутствии судимости.