Xavfsizlik kuchlari Surgut bozori va shahar qabristonida huquqbuzarlik qilgan migrantlarni qidirdi. Tonnalab oziq-ovqat mahsulotlari musodara qilinib, o‘nlab fuqarolar Ichki ishlar bo‘limiga olib ketildi.
Politsiya veterinariya va fitosanitariya nazorati federal xizmati vakillari bilan birgalikda shahardagi eng yirik savdo majmualaridan birida sabzavot va mevalar sotiladigan nuqtalarini tekshirdi. Peshtaxtalardan hujjatsiz, yorlig‘i yo‘q, qalbakilik belgilari bor deb topilgan 55 tonnadan ortiq tovar savdogarlardan tortib olinib, musodara qilingan. Hozirda mazkur hodisa yuzasidan ekspertiza tayinlangan, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, shahar aholisining shikoyatlaridan keyin xavfsizlik kuchlari shahar qabristoniga ham reyd uyuhstirdi. Mahalliy aholi qabriston obodonligi uchun mehnat qilayotgan muhojirlarni tekshirishni so’ragan. Maʼlumotlar bazasidan tekshirish uchun 70 ga yaqin xorijlik migratsiya boʻlimiga olib ketilgan. Ularga xizmatlarning qonuniyligi yuzasidan profilaktik suhbatlar o‘tkazildi.

Мигрантов-нарушителей силовики искали на рынке Сургута и городском кладбище. Было изъято тонны продуктов и десятки граждан доставили в МВД.
Полиция вместе с представителями Россельхознадзора осмотрели точки по продаже овощей, ягод и фруктов на одном из крупнейшем торговом комплексе города. На прилавках оказалось более 55 тонн товаров без документации, маркировки, с признаками контрафактности. Продукцию у торговцев изъяли и отправили на склад для проверки. Уже назначена экспертиза, а по данному факту проводится проверка.
Кроме того, по жалобам горожан силовики также побывали на городском кладбище. Местные жители попросили разобраться с мигрантами, которые предлагали свои услуги по уходу за могилами в навязчивой форме. Для проверки граждан по базе около 70 иностранцев доставили в миграционный отдел. С ними провели профилактические беседы о законности услуг.