Tailandning Pattaya shahri politsiyasi Interpol tomonidan odam savdosi uchun qidirilayotgan 22 yoshli O’zbekiston fuqarosini hibsga oldi.
Immigratsiya politsiyasi viza olish uchun murojaat qilgan chet elliklarni tekshirayotganda, ayol Tailandda 112 kundan ortiq vaqt qolganini aniqladi. Keyingi tergov natijalariga ko’ra, u Interpolning «qizil ro’yxatida», ya’ni og’ir jinoyatlar uchun qidirilayotgani ma’lum bo‘ldi. U Tailandga kirganidan so‘ng qidiruvga berilgan.
Tergovchilarning so’zlariga ko’ra, u O’zbekistonda yosh ayollarni aldov yo‘li bilan Tailandga olib kelgan jinoiy guruh a’zosi bo’lgan. Ayollarga Bangkok va Pattayada yaxshi ish joylari va’da qilingan va Tailandga borishga ko’ndirilgan.
Kelgan o‘zbekistonlik ayollarning pasportlari olib qo’yilgan. Keyin ulardan hujjatlarini qaytarish va ozod bo‘lish uchun 5000 dollar to’lash so’ralgan. Bu qarzni «to’lash» uchun jabrlanuvchilar fohishalikka majburlangan.
Politsiya uning shaxsini bilgach, uni vizasini yangilash uchun immigratsiya idorasiga taklif qilishgan. U yetib kelganida darhol hibsga olingan.
Dastlab u viza muddatini uzaytirishda ayblangan edi, endi esa O’zbekistonga ekstraditsiya qilinishi rejalashtirilgan, u yerda u odam savdosi ayblovlari bilan sudlanadi.
Bu birinchi bunday holat emas. Bir necha kun oldin, Interpol tomonidan qidiruvda bo’lgan Qozog’iston fuqarosi Tailandda firibgarlik uchun hibsga olingan edi.

В тайском городе Паттайя полиция арестовала 22-летнюю гражданку Узбекистана, которую разыскивал Интерпол за торговлю людьми.
Иммиграционная полиция проверяла иностранцев, которые обращались за визами, и выяснила, что эта женщина просрочила пребывание в Таиланде на 112 дней. При дальнейшей проверке оказалось, что она находится в «красном списке» Интерпола — это значит, что её ищут за тяжкие преступления. В розыск её объявили уже после того, как она въехала в Таиланд.
По данным следствия, она входила в преступную группу, которая обманывала молодых женщин в Узбекистане. Им обещали хорошую работу в Бангкоке и Паттайе и уговаривали ехать в Таиланд.
Когда девушки приезжали, у них забирали паспорта, чтобы они не могли уехать. Потом с них требовали по 5 тысяч долларов за возвращение документов и свободу. Чтобы «отработать» этот долг, жертв заставляли заниматься проституцией.
Когда полиция узнала, кто она такая, её пригласили в иммиграционный офис якобы для продления визы. Когда женщина пришла туда, её сразу арестовали.
Сначала ей предъявили обвинение за просроченную визу, а дальше её собираются экстрадировать в Узбекистан, где она будет отвечать за торговлю людьми.
Это уже не первый такой случай. За несколько дней до этого в Таиланде арестовали гражданина Казахстана, которого тоже разыскивал Интерпол — его обвиняют в крупном мошенничестве.