Ўзбекистон фуқароларининг Таиландда вақтинча бўлиш муддати 15 кундан 30 кунгача узайтирилди.
Таиланд Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан 2022 йил 1 октябрдан 2023 йил 31 мартгача бўлган даврда мамлакатга келгач виза олувчи Ўзбекистон фуқароларининг ушбу мамлакатда вақтинча бўлиш муддати 15 кундан 30 кунгача узайтирилган. Бу ҳақда “Sputnik Ўзбекистон” хабар берди.
Ўзбекистон Бош консулхонасидан олинган маълумотга кўра, барча тоифадаги фуқаролар учун эмлаш сертификати ёки PCR-тестини тақдим этиш талаби бекор қилинган.
Ўзбекистон фуқароларига визалар “Visa on Arrival” ёзуви мавжуд бўлган махсус ўтиш йўлакларида берилади.
Ушбу турдаги визаларни олиш учун қуйидаги ҳужжатлар талаб этилади:
• паспорт (Таиланддан кетиш режалаштирилган кундан бошлаб камида 6 ой амал қилиш муддати билан);
• 4×6 см ҳажмдаги 1 дона фотосурат, оқ фонда (виза берилишидан камида 6 ой олдин олинган бўлиши лозим, аэропорт ҳудудида ҳам 10 АҚШ долларга расмга тушиш имконияти мавжуд);
• қайтиш авиачиптасининг нусхаси;
• бир киши учун 2000 бат (тахминан 55 АҚШ доллари) виза тўлови, тўлов Таиланд батида амалга оширилади.
Бундан ташқари, иммиграция назоратидан ўтаётганда фуқаролардан меҳмонхонани банд қилганлиги тўғрисида ҳужжат ёки ҳар бир киши учун 20 минг Таиланд бати (тахминан 550 доллар) миқдорида маблағ мавжудлигини тасдиқлаш талаб қилиниши мумкин.

Срок временного пребывания граждан Узбекистана в Таиланде увеличен с 15 до 30 дней.
Решением Кабинета Министров Таиланда срок временного пребывания граждан Узбекистана, получающих визу по прибытии в страну с 1 октября 2022 года по 31 марта 2023 года продлен с 15 до 30 дней. Об этом пишет «Sputnik Узбекистан».
По информации, полученной из Генерального консульства Узбекистана, отменено требование предоставления справки о прививках или ПЦР-теста для всех категорий граждан.
Визы выдаются гражданам Узбекистана на специальных переходах с надписью “Visa on Arrival”.
Для получения этого типа визы необходимы следующие документы:
• паспорт (действительный не менее 6 месяцев с даты, планируемого выезда из Таиланда);
• 1 фото размером 4х6 см, на белом фоне (должно быть сделано не менее чем за 6 месяцев до выдачи визы, возможно фото в аэропорту за 10 долларов США);
• копия обратного авиабилета;
• визовый сбор в размере 2000 бат с человека (около 55 долларов США), оплачиваемый в тайских батах.
Кроме того, при прохождении иммиграционного контроля от граждан могут потребовать предоставить подтверждение брони отеля или подтверждение денежных средств в размере 20 000 тайских бат (около 550 долларов США) на человека.