22 август куни соат 18:50 да Тамбов вилояти, Мичурин тумани, Кочетовка қишлоғи яқинида трассада даҳшатли автоҳалокат содир бўлган. Дастлабки маълумотларга кўра, “Лада Приора” ҳайдовчиси қувиб ўтиш учун қарама-қарши йўлга чиқиб кетган ва “Лада Гранта” автомобили билан тўқнашиб кетган.
“Ҳар иккала ҳайдовчи ҳам воқеа жойида ҳалок бўлди, яна икки киши тез ёрдам машинасида касалхонага олиб кетилаётганда вафот этди”, — дея хабар қилди Тамбов вилояти УГИБДД. – Яна тўрт нафар йўловчилар касалхонага ётқизилган.
AZDA.TV телеканалига кўра, қурбонларнинг аксарияти Тожикистондан келган муҳожирлар бўлган. Телеканалнинг хабар беришича, Мичурин туманидаги ЙТҲда тўрт киши ҳалок бўлган, яна беш киши жароҳатланган.
Аварияни бартараф этишда Россия Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг Тамбов вилояти бўйича Бош бошқармаси ходимлари иштирок этиб, ташкилотдан 10 киши ва 3 та техника жалб қилинган.
Мазкур авария факти бўйича ўтказилаётган процессуал текширувнинг бориши ва натижалари вилоят прокуратураси томонидан назоратга олинган.
Ҳар йили бир миллиондан ортиқ Тожикистон аҳолиси иш излаб Россияга боради. Ҳар йили Россияда 1000 га яқин тожик муҳожири турли сабабларга кўра ҳалок бўлади. Россиядаги тожик муҳожирларининг ўлимига иш ва яшаш жойидаги бахтсиз ҳодисалар, шунингдек, йўл-транспорт ҳодисалари ва касалликлар асосий сабаб сифатида кўрилмоқда.

Страшная авария произошла 22 августа в 18 часов 50 минут на трассе в Мичуринском районе Тамбовской области у села Кочетовка. По предварительным данным, водитель «Лада Приора» выехал на встречную полосу, чтобы совершить обгон и лоб в лоб столкнулся с «Лада Гранта».
– На месте ДТП погибли оба водителя, еще два человека скончались в машине скорой по дороге в больницу, – сообщили в УГИБДД по Тамбовской области. – Еще четверо пассажиров легковушек госпитализировали.
По информации канала АЗДА.ТВ , большинство жертв – мигранты из Таджикистана. Канал сообщает, что в ДТП в Мичуринском районе погибли четверо, еще пятеро получили травмы.
В ликвидации аварии участвовали сотрудники ГУ МЧС России по Тамбовской области, от ведомства привлекались 10 человек и 3 единицы техники.
Ход и результаты процессуальной проверки, которую проводят по факту этого ДТП находятся на контроле региональной прокуратуры.
Каждый год более миллиона жителей Таджикистана в поисках работы ездят в Россию. Каждый год в России по различным причинам умирают до 1000 таджикских мигрантов. Несчастные случаи на месте работы и жительства, а также ДТП и болезни считаются основными причинами смерти таджикских мигрантов в России.