Tatarstonda politsiya va FSB chet el fuqarolari uchun hujjatlarni noqonuniy rasmiylashtirish bilan shugʻullangan bir guruh odamlarni qoʻlga oldi. Firibgarlar soxta «registratsiya» shartnomalari va ishga qabul qilish haqida qalbaki hujjatlar tayyorlashgan.
Bu sxemani qoʻshni mamlakatlaridan birining fuqarolari boʻlgan ayollar tashkil etgan. Ular mijozlarni ijtimoiy tarmoqlardagi reklamalar orqali izlagan. Shuningdek, guruh tarkibiga ilgari sudlangan Rossiya fuqarolari ham kirgan. Bu shaxslar migrantlarni «rezina kvartiralar»ga roʻyxatga qoʻygan va ular bilan soxta mehnat shartnomalarini rasmiylashtirishgan.
Bunday noqonuniy sxema ikki yil davomida faoliyat koʻrsatgan. Bu vaqt ichida ular 2700 dan ortiq migrantni qonuniylashtirishgan.
Politsiya xodimlari Rosgvardiya jangchilari bilan birgalikda tintuvlar oʻtkazganda soxta hujjat blankalari va deyarli ikki million rubl miqdoridagi naqd pullar musodara qilindi.
Tergov organlari Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 285 va 322.1 moddalari boʻyicha jinoyat ishi qoʻzgʻatgan. Ishning besh nafar figurantiga nisbatan sud allaqachon uy qamogʻi tarzidagi ehtiyot chorasini tanladi. Hozirda politsiyachilar ushbu jinoyatning barcha qolgan sheriklarini aniqlamoqda.

В Татарстане полиция и ФСБ задержали группу людей. Они занимались незаконным оформлением документов для иностранных граждан. Мошенники делали поддельные договоры найма жилья и фиктивные документы о приеме на работу.
Организовали эту схему гражданки одной из стран ближнего зарубежья. Они искали клиентов через рекламу в социальных сетях, собирали у них документы и распределяли заработанные деньги. Также в группу входили россияне, которые ранее уже имели судимости. Эти люди регистрировали мигрантов в «резиновых квартирах» и оформляли с ними фальшивые трудовые договоры.
Такая незаконная схема работала на протяжении двух лет. За это время они незаконно легализовали свыше 2700 мигрантов.
Полицейские вместе с бойцами Росгвардии провели обыски. Они изъяли поддельные бланки документов и наличные деньги в размере почти двух миллионов рублей.
Следственные органы возбудили уголовное дело по статьям 285 и 322.1 Уголовного кодекса Российской Федерации. Пяти фигурантам дела суд уже выбрал меру пресечения в виде домашнего ареста. Сейчас полицейские устанавливают всех остальных соучастников этого преступления.
Официальный представитель МВД России Ирина Волк сообщила об этом событии в публикации от 3 июня 2026 года в 11:00, которая набрала 391 просмотр.