Урушда юзга яқин марказий осиёлик муҳожир ҳалок бўлган.
Марказий Осиёдан меҳнат муҳожирлари оиласини боқиш, ўз уйи учун пул ишлаб, ватанига қайтиш учун Россияга боради. Россияда улар кўпинча маҳаллий аҳоли истамаган, оғир ва кам ҳақ тўланадиган ишларни бажаради. Россиянинг Украинага кенг кўламли бостириб кириши бошланганидан сўнг, Марказий Осиёдан келган меҳнат муҳожирлари ҳам урушга жалб этила бошланди: улар вайрон қилинган шаҳарларни тиклаш ва аскарлар учун хандақлар қазиш учун юборилган. Бироқ урушга аскар сифатида борган қирғиз, ўзбек ва тожиклар ҳам анчагина. Уларнинг аксарияти собиқ маҳбуслар. Улар кўпинча Россия қамоқхоналаридан «Вагнер» хусусий ҳарбий компаниясига ёлланган. Украинада уларнинг кўпчилиги ҳалок бўлади, қариндошлари эса ҳеч бўлмаганда жасадни ўз ватанига қайтариш учун бир неча ой давомида ҳаракат қилишга мажбур.
Қирғиз ҳуқуқшуноси Мирлан Ақилбеков шундай дейди:
«Аввалига улар вақтидан олдин озодликка чиқишингиз мумкин, амнистия бўлади, деган ваъдалар билан ёлламоқчи бўлишади.  Илгари биз билан маслаҳатлашишарди. Бир  мижозимиз кўчадан кредит карта топиб олган ва у билан озиқ-овқат харид қилган. Шу айби учун 4 йилга қамоқ жазосига ҳукм қилинган. Ўша мижознинг айтишича, қамоқда марказий осиёликлар: ўзбек, қирғиз ва тожикларни алоҳида ажратишган. Уларга “сизлар бу ерда текинга овқат еяпсиз, бунинг ҳақини урушга бориш билан тўлашингиз шарт. Қайтганингиздан сўнг, амнистия қиламиз, озод бўласиз”, дейишган.
У Россия колонияларида жазо ўтаётган марказий осиёлик фуқароларини ёллашга уриниб, маҳбуслар сув ва озиқ-овқатдан маҳрум қилингани, қаттиқ шароитли казармага ўтказилганлигини хабар қилган.
Россия томонида Украинадаги урушда жами камида 93 нафар  (Қирғизистондан 19, Ўзбекистондан 34 ва Тожикистондан 40) Марказий Осиё давлатларининг фуқароси ҳалок бўлган. Баъзида қурбонларнинг оилалари жасадларини Россиядан ватанига олиб кетишга муваффақ бўлишади. Аммо аксарият ҳолларда уларнинг сўнгги манзили Россиянинг бир неча жойларида ташкил этилган “Вагнер” қабристонида бўлади.
Жорий йилнинг 30 январь куни Россия томонидан Украинада бўлаётган қуролли тўқнашувга юборилган ва у ерда ҳалок бўлган элликқалъалик 43 ёшли Ф.Х  жасади, Ўзбекистонга олиб келинган эди.
Шуни ҳам эслатиб ўтиш лозимки, чет эл давлатлари ҳарбий хизматига ёлланиш қонунан таъқиқланади ва  Ўзбекистон Республикаси  Жиноят кодексининг 154-моддасига кўра жавобгарликка тортилади.

На войне погибло около сотни мигрантов из Центральной Азии.
Трудовые мигранты из Центральной Азии едут на заработки в Россию, чтобы прокормить свои семьи, заработать на собственный дом и вернуться на родину. В России они часто берутся за тяжелую и плохо оплачиваемую работу, которая не находит соискателей среди местных жителей. После начала полномасштабного вторжения России в Украину трудовые мигранты из Центральной Азии оказались востребованы и на войне: их посылали отстраивать разрушенные города и рыть окопы. И воевать – уже в качестве завербованных заключенных. Вербовали их чаще всего в ЧВК «Вагнер» — из российских тюрем. В Украине многие из них погибают, а их родные месяцами пытаются хотя бы вернуть тело на родину.
Кроме того, граждан Центральной Азии, приехавших в Россию на заработки, нанимают, например, рыть окопы в Белгородской области и на оккупированных территориях.
Пишет киргызский юрист Мирлан Акылбеков:
«Сначала их просто начали настойчиво просить. Мол, есть условия, что вы можете заранее освободиться, амнистию получить. И они с нами советовались. А вот после 28 сентября их в добровольно-принудительном порядке начали записывать [в ЧВК]. В начале октября позвонил наш клиент (он нашел кредитную карту, сходил с ней в магазин купил продукты, и за это его осудили на 4 года за кражу). Он нам позвонил [из мест заключения] и сказал, что [когда приехали вербовщики] заключенных разделили – отделили всех приезжих — киргизов, узбеков, таджиков, в отдельное здание их посадили и требовали, чтобы они подписывали [контракт]. И аргументы были такие: «Вот, вы бесплатно здесь едите, а надо отрабатывать». А отрабатывать как? Надо съездить [на войну], а по возвращении, мол, мы амнистируем вас и вы будете на свободе».
Сообщается, что при попытке вербовки граждан Средней Азии, отбывающих наказание в российских колониях, заключенных лишали воды, еды и переводили в бараки с суровыми условиями.
С российской стороны в войне на Украине погибло не менее 93 (19 из Кыргызстана, 34 из Узбекистана и 40 из Таджикистана) граждан стран Центральной Азии. Иногда семьям погибших удается вывезти их тела домой из России. Но в большинстве случаев конечным местом для бывших мигрантов является Вагнеровские кладбища, расположенных в нескольких местах России.
30 января в Узбекистан было доставлено тело 43-летнего Ф.Х., который воевал на стороне России на территории Украины, сообщает пресс-служба СГБ. Погибший был родом из Элликкалинского района Республики Каракалпакстан.
Также следует отметить, что призыв на военную службу иностранных государств запрещен законом и преследуется по статье 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.