TASS axborot agentligi Tojikiston va O‘zbekiston fuqarolarining shu sababdan Rossiyaga kirishiga ruxsat berilmagan 20 dan ortiq holatni o‘rganib chiqdi.
Jumladan, Dilshod ismli Tojikiston fuqarosining telefonida Rossiyada taqiqlangan radikal diniy yetakchilarning ma’ruzalari bo‘lgan kanallar bo‘lgani uchun unga kirishga ruxsat berilmagan. Bundan tashqari, u Rossiyaga qarshi mazmundagi xabarlarni tomosha qilgan.
O‘zbekistonlik yana bir shaxs Akmaljonga ham kirishga ruxsat berilmagan — uning yonida Rossiyada taqiqlangan videolar va diniy bloggerlarning materiallari borligi aniqlangan. Chegarachilar uning ekstremizmga haddan tashqari qiziqishi bor, demak u xavfsizlikka tahdid solishi mumkin, degan qarorga kelgan.
Shuningdek, Ukraina kanallariga obuna bo‘lgan, Rossiya maxsus xizmatlarini tanqid qiluvchi yozishmalari bo‘lgan, Ukraina armiyasi va SBU harakatlariga oid videolarni tomosha qilganlarga ham kirish man etilmoqda.
Ayrim migrantlar messenjerlardan yozishmalarini oldindan o‘chirib tashlashga harakat qilishgan, biroq bu yordam bermagan — mutaxassislar o‘chirilgan ma’lumotlarni qayta tiklashga muvaffaq bo‘lgan.
20 dan ortiq kishi Rossiyaga ishlash yoki qarindoshlarinikiga borish uchun ketayotganini aytib, kirishni taqiqlash qarorlari ustidan shikoyat qilgan. Biroq Rossiya sudlari chegarachilarning qarorlarini o‘z kuchida qoldirdi.
Shuni bilingki, ular nafaqat hujjatlarni, balki telefonlar tarkibini ham tekshiradilar.
Radikal kanallar, ekstremistik va’zlar va Rossiyaga qarshi ma’lumotlar kirishni rad etish uchun sababdir.
Agar biror kishi ilgari Rossiyada bo‘lgan bo‘lsa ham, qayta kirolmasligi mumkin.
Rad etish to‘g‘risidagi sud qarorlari ko‘pincha o‘zgarishsiz qoladi.
Migrantlar uchun maslahatlar:
Rossiyaga sayohat qilishdan oldin telefonlar, ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlarni diqqat bilan tekshiring. Shubha tug‘dirishi mumkin bo‘lgan hamma narsani o‘chirib tashlang – hatto eski yozishmalar yoki keraksiz obunalar ham. Rossiya Federatsiyasida ekstremistik deb topilishi mumkin bo‘lgan materiallarni ochmang yoki tarqatmang.

После теракта в «Крокус Сити Холле» в марте 2024 года, российские власти усилили проверки на границе. Сейчас мигрантам из Центральной Азии могут отказать во въезде в страну, если в их телефонах найдут подписки на радикальные каналы или переписки, где критикуются российские власти.
Агентство ТАСС изучило более 20 случаев, когда гражданам Таджикистана и Узбекистана не позволили въехать в Россию по этой причине.
Например, одному гражданину Таджикистана по имени Дилшод отказали в пересечении границы, потому что в его телефоне были каналы с проповедями радикальных религиозных лидеров, которые запрещены в России. Кроме того, он смотрел сообщения с антироссийским содержанием.
Другому мужчине из Узбекистана, Акмалжону, тоже не разрешили въехать — у него нашли видео запрещенное в России и материалы религиозных блогеров. Пограничники решили, что у него слишком большой интерес к экстремизму, а значит, он может представлять угрозу безопасности.
У других задержанных нашли:
подписки на украинские каналы,
переписку с критикой российских спецслужб,
просмотр видео, связанных с действиями украинской армии и СБУ.
Некоторые мигранты пытались заранее удалить переписки из мессенджеров, но это не помогло — специалисты смогли восстановить удалённые данные.
Больше 20 человек пытались обжаловать решения о запрете въезда, ссылаясь на то, что едут в Россию работать или к родственникам. Однако российские суды оставили решения пограничников в силе.
Что важно знать:
Проверяют не только документы, но и содержимое телефонов.
Радикальные каналы, экстремистские проповеди и антироссийская информация — причина отказа во въезде.
Даже если человек уже раньше был в России, его могут не пустить обратно.
Решения суда об отказе чаще всего остаются без изменений.
Совет мигрантам:
Перед поездкой в Россию внимательно проверьте свои телефоны, соцсети и мессенджеры. Удалите всё, что может вызвать подозрение — даже старые переписки или ненужные подписки. Не открывайте и не распространяйте материалы, которые могут быть признаны экстремистскими в РФ.