Hukumat Telegramni blokirovka qilish muddatini belgilab oldi. Tegishli idoralar ichidagi muhokamalardan xabardor bo’lgan RBC manbasining so’zlariga ko’ra, messenjer aprel oyining boshida bloklanishi mumkin.
Kremlga yaqin ikkita manbaning aytishicha, qaror allaqachon qabul qilingan. Buning sabablari orasida oxirgi paytlarda Telegram orqali noqonuniy faoliyat uchun odamlarni, jumladan, voyaga yetmaganlarni yollash holatlarining ko’paygani ham aytilmoqda.
Avvalroq Raqamli rivojlanish vaziri Maqsut Shadayev Telegramning “maxsus harbiy operatsiya” hududida ishlashini cheklash rejasi yo’qligini aytgan edi. 18-fevral kuni Davlat Dumasi qo’mitasi yig’ilishida u messenjerning urush hududlarida ishlashini cheklamaslik to’g’risida qaror qabul qilinganini e’lon qildi. Biroq keyinchalik Kremlga yaqin manba aprel oyiga kelib Telegram faqat frontda ishlashini qayta boshlashi mumkinligini aytgan edi. Baza telegram kanali blokirovka 1-apreldan boshlanishini taxmin qildi. Bu hafta “Rossiyskaya Gazeta” va “Komsomolskaya Pravda” Telegram asoschisi Pavel Durovga terrorchilik faoliyatiga yordam bergani uchun jinoiy ish ochilgani haqida xabar berdi. Nashrlarning FSB hujjatlariga tayanib yozishicha, messenjer ekstremizmga chaqiriqlarni o’z ichiga olgan kanallarni o’chirmagan. Durovning ta’kidlashicha, jinoiy ish «shaxsiy hayot va so’z erkinligi huquqini bostirishga» urinish bilan bog’liq.
«Komsomolskaya pravda» nashrining xabar berishicha, Telegram Roskomnadzor talablariga rioya qilmagan va bolalar pornografiyasi bilan bog’liq 1369 ta, giyohvand moddalar bilan bog’liq 3771 ta, o’z joniga qasd qilish bilan bog’liq 2666 ta va voyaga yetmaganlarni noqonuniy faoliyatga jalb qilish bilan bog’liq 2124 ta kanalni o’chirmagan. Nashr shuningdek, ekstremizmga chaqiriqlar va «dushmanni moliyalashtirish» haqidagi materiallarni o’z ichiga olgan 10 500 dan ortiq kanal o’chirilmaganini, 1125 ta kanalda esa ekstremistik va terroristik tashkilotlarning materiallari joylashtirilganini da’vo qilgan. Rossiya Jinoyat kodeksining 205.1-moddasining 1.1-qismi, ya’ni terroristik faoliyatga yordam berish sakkiz yildan umrbod qamoq jazosi berilishini nazarda tutadi.
2025-yil avgust oyida Roskomnadzor Telegram va WhatsAppga qo’ng’iroqlarni chekladi. Bu ushbu xizmatlar ko’pincha firibgarlik, tovlamachilik va odamlarni noqonuniy faoliyatga jalb qilish uchun ishlatilishi bilan izohlandi. Oktyabr oyida regulyator xorijiy messenjerlarga qisman cheklovlar jinoyatchilarga qarshi kurashish uchun joriy etilayotgani haqida ogohlantirgan edi.

Власти определились со сроками возможной блокировки Telegram. По информации источника РБК, знакомого с обсуждениями в профильных ведомствах, мессенджер могут заблокировать в начале апреля.
Два источника, близких к Кремлю, говорят, что решение уже принято окончательно. Среди причин называют то, что в последнее время через Telegram якобы участились случаи вербовки людей, в том числе несовершеннолетних, для противоправных действий.
Ранее министр цифрового развития Максут Шадаев заявлял, что ограничивать работу Telegram в зоне специальной военной операции не планируется. 18 февраля на заседании комитета Госдумы он сказал, что принято решение не ограничивать работу мессенджера в зоне СВО. При этом позже источник, близкий к Кремлю, сообщил РБК, что к апрелю Telegram может продолжить работу только на фронте. Телеграм-канал Baza писал, что блокировка возможна уже 1 апреля.
На этой неделе «Российская газета» и «Комсомольская правда» сообщили о расследовании уголовного дела в отношении основателя Telegram Павла Дурова по статье о содействии террористической деятельности. По данным изданий со ссылкой на материалы ФСБ, мессенджер не удалил каналы с призывами к экстремизму. Павел Дуров заявил, что уголовное дело связано с попыткой «подавить право на частную жизнь и свободу слова».
По информации «Комсомольской правды», Telegram не выполнил требования Роскомнадзора и не удалил 1369 каналов, чатов и ботов, связанных с детской порнографией, 3771 — с наркотиками, 2666 — с темой суицида и 2124 — с вовлечением несовершеннолетних в противоправную деятельность. Также, как утверждает издание, не были удалены более 10,5 тысячи каналов с призывами к экстремизму и материалами о «финансировании противника», а в 1125 каналах размещены материалы экстремистских и террористических организаций. Часть 1.1 статьи 205.1 УК РФ о содействии террористической деятельности предусматривает наказание от восьми лет лишения свободы до пожизненного срока.
В августе 2025 года Роскомнадзор ограничил звонки в Telegram и WhatsApp. Это объяснили тем, что через эти сервисы часто совершаются мошенничества, вымогательства и вовлечение людей в противоправную деятельность. В октябре регулятор предупреждал, что частичные ограничения иностранных мессенджеров вводятся для борьбы с преступниками.