Rossiya Ichki ishlar vazirligi rahbari bilan telefon orqali suhbatda Tojikiston Ichki ishlar vaziri 10 yoshli Tojikiston fuqarosi Qobiljon Aliyev o‘ldirilishi bo‘yicha keng qamrovli va xolis tergov o‘tkazishga chaqirdi. Tojikiston tomoni «hodisaning barcha sabablari aniqlanishini va aybdorlar javobgarlikka tortilishini» talab qildi.
Rossiya Ichki ishlar vazirligi rahbari tergov allaqachon boshlanganini va «nazorat ostida» ekanligini va jinoiy ish qo‘zg‘atilganini bildirgan.
Tojikiston Tashqi ishlar vazirligi ilgari bu voqeani «millatchilikka asoslangan harakat” deb atagan va Rossiyaning Tojikistondagi elchisiga rasmiy nota, shuningdek, Rossiya Tashqi ishlar vazirligiga tegishli xat yuborgan edi.
Fojia yuzasidan izoh berar ekan, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi vakili Mariya Zaxarova «Rossiya tomoni hodisani xolis va ob’yektiv tekshirish uchun barcha zarur ishlarni amalga oshiradi» deb ta’kidladi. Uning qo‘shimcha qilishicha, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi Tergov qo‘mitasi va Ichki ishlar vazirligiga «barcha mavjud tafsilotlarni aniqlashtirish va tojik tomoniga zarur yordam ko‘rsatish» uchun murojaat qilgan.
Zaxarova shuningdek, qotillik bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilganini va «hodisaning barcha holatlari hozirda aniqlanayotganini» aytdi. Bundan tashqari, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi marhumning oilasiga hamdardlik bildirdi.
Hodisa Xavfsizlik Kengashi darajasida ham muhokama qilindi. Rossiya Xavfsizlik Kengashi kotibi Sergey Shoygu tojikistonlik hamkasbi Yusuf Rahmon bilan telefon orqali suhbatlashdi. Xavfsizlik Kengashi matbuot xizmati «huquqni muhofaza qilish organlari hodisaning barcha holatlarini ob’yektiv tekshirishni ta’minlash uchun choralar ko‘rayotganini» ta’kidladi.
Qobiljon Aliyevning jasadi Tojikistonga yetkazildi. Janoza va vidolashuv marosimi bugun, 18-dekabr kuni Shahrinav tumanining Cheptura qishlog‘ida bo‘lib o‘tadi.

Министр внутренних дел Таджикистана в телефонном разговоре с главой МВД России призвал провести всестороннее и объективное расследование убийства 10-летнего гражданина Таджикистана Кобилджона Алиева. Таджикская сторона потребовала «выявить все причины произошедшего и привлечь виновных к ответственности».
Глава МВД России в ответ заявил, что расследование уже начато и находится «под контролем», а уголовное дело возбуждено.
МИД Таджикистана ранее назвал произошедшее актом «национальной ненависти» и направил официальную ноту послу России в Таджикистане, а также соответствующее письмо в МИД России. Российская сторона эту квалификацию официально не подтверждала.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя трагедию, заявила, что «российская сторона сделает всё необходимое для беспристрастного и объективного расследования произошедшего». По её словам, МИД России направил обращения в Следственный комитет и МВД России «для прояснения всех доступных деталей и оказания необходимой поддержки таджикистанской стороне».
Захарова также сообщила, что по факту убийства возбуждено уголовное дело и «в настоящее время устанавливаются все обстоятельства произошедшего». Кроме того, МИД России выразил соболезнования родным погибшего.
Инцидент обсудили и на уровне Совета безопасности. Секретарь Совбеза России Сергей Шойгу провёл телефонный разговор со своим таджикским коллегой Юсуфом Рахмоном. В пресс-службе Совбеза отметили, что «правоохранительные органы принимают меры для объективного расследования всех обстоятельств произошедшего».
Тело Кобилджона Алиева доставлено в Таджикистан. Джаназа и церемония прощания состоятся сегодня, 18 декабря в селе Чептура Шахринавского района.