Ma’lum bo‘lishicha, Badaxshon viloyatining Ishkoshim tumanidan bo‘lgan 36 yoshli Sodiq Kambarov Rossiyada yollanib, 18-iyul kuni Rossiya armiyasi safida jang qilayotgan vaqtda halok bo‘lgan. Halok bo‘lgan ikkinchi tojikistonlikning ism-sharifi va vafoti tafsilotlari mahalliy hokimiyat tomonidan oshkor qilinmagan.
Marhumlar rus-ukrain mojarosida vafot etgan birinchi Tojikiston fuqarolari emas. Tojikistonliklarning ba’zilari ko‘ngilli ravishda yollanayotgan bo’lsa, boshqalari Rossiya fuqaroligini olganidan so‘ng harbiy safarbarlik tufayli urushga bormoqda. Qolganlari esa Rossiya qamoqxonalari va koloniyalarida yollanib, urushda ishtirok etmoqda.
Ishkoshim tumani hokimiyati mahalliy aholini halok bo‘lgan yurtdoshlari izidan bormaslikka chaqirib, ularning harakatlari Tojikiston va tojik xalqining jahon maydonidagi obro‘siga putur yetkazayotganini ta’kidlagan.
Tojikiston fuqarolari an’anaviy ravishda ko‘p yillardan buyon Rossiyaga ish izlab borishadi, biroq 2024-yil bahorida Moskvadagi “Krokus Siti Xoll” konsert zalida sodir bo‘lgan terror hujumidan so‘ng Rossiyada hokimiyat va aholi tomonidan muhojirlarga nisbatan salbiy munosabat keskin kuchaydi.
Huquq-tartibot idoralari Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan muhojirlarga qarshi muntazam tarzda tekshiruv va reydlar o‘tkazmoqda. Reydlar davomida qo‘lga olingan muhojirlar deportatsiya bo‘lishi tahdidi ostida Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolab, Ukrainadagi urushga yollanmoqda.
Tojikistonning Ishkoshim tumani hokimiyati Rossiyada bo‘lgan yurtdoshlarini vatanga qaytishga chaqirib, ularni foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash obyektlari qurilishida ish bilan ta’minlashga va’da bergan. Aytilgan ishlarda kuniga 250 dan 300 somoniygacha maosh bilan minglab ish o‘rinlari yaratilganini ta’kidlagan.
Tojikistonda yollanish jinoiy javobgarlikka sabab bo‘ladi, biroq rasmiy ravishda Dushanbe o‘z fuqarolariga yollanish uchun jinoiy ishlar qo‘zg‘atilgani haqida hali xabar bermagan. Qozog‘iston, O‘zbekiston va Qirg‘izistonda yollangani uchun javobgarlikka tortilganlar bor, qo‘shnilardan farqli o‘laroq, Tojikistonda yollanganlik uchun jinoiy ish ochilgani haqida ma’lumotlar mavjud emas.

В Таджикистан доставлены тела еще двух граждан страны, погибших в ходе боевых действий на Украине, где они воевали на стороне России, передаёт издание «Настоящее время».
36-летний Садик Камбаров из Ишкошимского района Бадахшанской области был завербован и погиб 18 июля, сражаясь в составе российской армии. Имя и обстоятельства гибели второго погибшего таджикистанца местные власти не раскрывают.
Это далеко не первые случаи гибели граждан Таджикистана в российско-украинском конфликте. Некоторые из них стали добровольцами после вербовки, других призвали в армию после получения российского гражданства, а третьих завербовали в российских тюрьмах и колониях.
Власти Ишкошимского района призвали местных жителей не следовать примеру погибших земляков, отметив, что их действия наносят ущерб репутации Таджикистана и таджикского народа на мировой арене.
Граждане Таджикистана традиционно едут на заработки в Россию, однако после теракта в московском концертном зале «Крокус Сити Холл» весной 2024 года негативное отношение к мигрантам со стороны местных властей и жителей резко усилилось. Российские с иловики регулярно проводят облавы на выходцев из стран Центральной Азии, задержанным на которых часто предлагают подписать контракт с Министерством обороны с последующей отправкой на войну в Украину под угрозой депортации с запретом на въезд в Россию.
Власти Ишкошимского района Таджикистана призвали земляков, находящихся в России, вернуться домой, пообещав их трудоустроить на строительстве объектов по добыче и переработке полезных ископаемых, где созданы тысячи рабочих мест с зарплатой от 250 до 300 сомони в день. Наемничество в Таджикистане уголовно наказуемо, однако официальный Душанбе пока не сообщал о возбуждении подобных дел в отношении своих граждан, в отличие от Казахстана, Узбекистана и Кыргызстана, где уже есть осужденные по этой статье.