Аввал хабар қилинганидек, пойтахт аэропортининг илк бор кичик меҳмонхонаси бўлади. Тез орада стерил зонадаги яна бир бўлим фойдаланишга топширилади, у ерда ҳожатхона, таҳорат олиш ва намоз ўқиш хоналари, “Анжир” бизнес-зали ва Ўзбекистон аэропортларида биринчи бор кичик меҳмонхона очилади.
«Бу шунчаки “капсулалар” эмас, балки тўлиқ бир кишилик тўшак ва минимал аксессуарлар тўплами — тунчироқ, кийим илгичи, қўл юки учун жавон, стол қўйилган кичик қулай кабиналар бўлади. Бундай кабиналар, йўловчи кутиш вақтида аэропортдан ва транзит зонадан чиқмасдан бир неча соат давомида унда қолиб дам олиши учун хизмат қилади”, — дейилади компания матбуот хизмати хабарида.
Меҳмонхонага ташриф буюрувчилар учун маълумот таблоси, санитар тармоқ ва душ хонаси тақдим этилади, қабулхона кечаю кундуз ишлайди ва ҳар бир йўловчига самолётга чиқиш вақти келганда алоҳида эслатилади. Меҳмонхона икки қаватли 27 та турар жойли бўлади. Биринчи қаватда қабулхона, ҳожатхона ва душ хонаси бўлади. Меҳмонхона яқинда очилган «Арт-базар савдо павильони каби шарқона услубда қурилади. Лойиҳа устида ишлаш учун таниқли дизайнер Бобур Исмоилов таклиф этилган.
“Пойтахт  аэропорти бизнинг кўз ўнгимизда замонавий халқаро марказга айланмоқда ва мен унинг ўзгаришига ўз ҳиссамни қўшганимдан жуда хурсандман. Бизнинг меҳмонхонамиз дунёнинг кўплаб аэропортларидаги шу каби меҳмонхоналарга қараганда бутунлай бошқача услубда яратилган. Биз хоналарда шарқона кўриниш ва ҳашаматни, шунингдек, Европа минимализми ва ихчамлигини сақлашга ҳаракат қилдик. Афсуски, ҳар бир транзит йўловчи Ўзбекистонда қолиб, қадимий шаҳарлар ва маданиятни кўра олмайди. Шундай экан, мақсадимиз айнан аэропортда ҳақиқий шарқона муҳит яратиш эди”, — дейди Бобур Исмоилов.
Меҳмонхонани соҳа профессионаллари (меҳмонхона/меҳмонхона тармоғи) бошқарувига ўтказиш режалаштирилган. Ҳудудни ижарага олиш учун тегишли лот (№4974858) E-auksion.uz электрон платформасида жойлаштирилган. Меҳмонхонанинг умумий майдони 240 кв.м, бошланғич йиллик қиймати 325 440 000 сўм. Аукционда белгиланган техник топшириқларга жавоб берадиган барча компаниялар иштирок этиши мумкин.

Как сообщалось ранее, в столичном аэропорту впервые появится капсульный отель. В скором времени будет сдан еще один блок в стерильной зоне, в который войдут санузлы, комнаты для омовения и совершения молитв, бизнес-зал Anjir и первый в аэропортах Узбекистана капсульный отель.
«Это будут не просто капсулы, а маленькие уютные кабины с полноценной односпальной кроватью и минимальным набором приспособлений — светильник, вешалка для одежды, полка для ручной клади, столик. Суть капсул в том, чтобы пассажир мог остановиться в ней на несколько часов во время пересадки, не выезжая из аэропорта и не покидая транзитную зону», — отметили в пресс-службе компании.
Для посетителей капсульного отеля предусмотрены информационное табло, санузлы и душевая, круглосуточно будет работать рессепшен и для каждого номера будет предусмотрена система индивидуального приглашения на посадку. Отель предусматривает размещение 27 капсул на двух этажах. На первом этаже также разместятся стойка рессепшена, санузлы и душевая. Отель будет выполнен в восточном стиле, как и открытый недавно торговый павильон «Арт-базар». К работе над проектом привлечен известный художник Бобур Исмаилов.
«Аэропорт столицы на глазах превращается в современный международный хаб, и я очень рад внести свою скромную лепту в его преображение. Наш капсульный отель выполнен в совершенно другом стиле, нежели подобные отели во многих аэропортах мира. Мы постарались передать аутентичность и роскошь Востока, а в самих капсулах сохранить европейский минимализм и компактность. К сожалению, не каждый транзитный пассажир может задержаться в Узбекистане и посмотреть древние города и культуру. Поэтому нашей целью было создать аутентичную атмосферу прямо в аэропорту», — отметил художник Бобур Исмаилов.
Капсульный отель планируется передать в управление профессиональному отельеру (отелю/сети отелей). Соответствующий лот (№4974858) E-auksion.uz на аренду площади выставлен на электронной платформе E-auksion.uz. Общая площадь отеля — 240 кв.м, стартовая годовая стоимость — 325 440 000 сумов. Принять участие могут компании, соответствующие техническому заданию, прописанному арендодателем. Об этом сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.