“Тошкент” аэропортида 12 сентябрдан бошлаб “”Е-аукцион” платқормасида ўтказилган очиқ тендерлар орқали танлаб олинган компания таксилари йўловчиларга хизмат кўрсатмоқда. Бу ҳақда “Uzbekistan Airports” матбуот хизмати хабар беради.
Техник топшириқда кўрсатилган барча талабларга жавоб берадиган «Bobur Diyor»нинг таксилари  аэропортда иш бошлашди. Янги «Taxi Airport Tashkent» бренди туширилган, фақат бензинда ишлайдиган ва багаж хонаси кенг бўлган автомашиналар ҳозир тўғридан-тўғри келиш терминалидаги чиқиш жойида турибди. Йўловчи такси хизмати учун тўловни нақд пулда (миллий валютада) ёки нақд пулсиз (UzCard, Humo, Visa, Mastercard, МИР карталари билан) амалга ошириши мумкин. Агар йўловчи расмий такси хизматларидан фойдаланишни истамаса, у бошқа исталган таксини йўл юзига ёки такси келиши учун дастлабки 10 минути мутлақо бепул бўлган, автотураргоҳга чақириши мумкин. Бундан ташқари, йўловчилар ва ҳайдовчиларга қулайлик яратиш мақсадида яқин кунларда йўл бўйлаб такси ва йўловчилар учрашадиган жой мавжудлигидан далолат берувчи катта белги пайдо бўлди. Учиб кетиш терминалида ҳеч қандай чекловлар йўқ. Бир йил илгари таксилар, автомобиллар ва сайёҳлик автобуслари учун эстакадага бепул кириш очилган. Шунингдек, реконструкция қилинган учта автотураргоҳ барча ҳоҳловчилар учун очиқ, у ерда автомобилни бир неча соат ёки бир неча кунга қолдириш мумкин.
“Аэропортларда такси ҳайдовчилари билан боғлиқ муаммолар дунёнинг кўплаб мамлакатларида мавжуд. Ҳаддан ташқари қиммат, қўпол ҳайдовчилар, эски машиналар, одатда газ ўрнатилган автомобилларда ишлаш эса аэропортда қатъиян тақиқланган. Булар гоҳида йўловчиларнинг қўлидан тортиб, кўп ҳолларда қиммат нарх айтиб, ўзини қўпол тутувчи “бомбилалар”дир. Биз бундай машиналарга тўғридан-тўғри  келиш терминалининг зинапоясигача боришга рухсат бера олмаймиз. Бу нафақат мамлакатнинг салбий имиджи, йўловчилар хавфсизлигига таҳдиддир. Муаммонинг ягона ечими – расмий такси хизматига ўтишдир.
Шуни тушуниш керакки, аэропортнинг расмий таксиси  шаҳардаги такси каби нарх қўя олмайди, чунки у ҳеч бўлмаганда бензинда ишлайди, юқори сифатли хизмат кўрсатади ва аэропортга хизмат қилади. Бироқ, шу билан бирга, биз йўловчиларни танловда чекламаймиз. Атиги 100 метр юриб, исталган бошқа таксига чиқиш мумкин бўлади”. – дейди Uzbekistan Airports бошқаруви раиси Раъно Жўраева.
Вақт ўтиши билан ва йўловчилар оқими ўсиб бориши билан, албатта, яна бир фирмани ва эҳтимол такси хизматларини кўрсатадиган бир нечта компанияларни танлаш керак бўлади. Шу билан бирга, аэропортда расман фаолият юритувчи такси хизматига қўйиладиган талаблар ҳамиша хавфсизлик даражасини ҳам, хизмат кўрсатиш даражасини ҳам ҳисобга олган ҳолда юқори.
“Бомбилалар”га келсак, албатта бу масала бир кунда ҳал бўлмайди. Айрим  оммавий ахборот восситалари, эҳтимол “Тошкент” аэропортида “бомбилалар” йўқ бўлди, деган сарлавҳалар билан анча шошилишди. Афсуски, улар бор ва бир мунча вақт бўлади. Лекин биз улар билан нафақат Тошкентда, балки вилоятдарда ҳам охиришача курашиш ниятидамиз. Муҳими, ҳозир ҳуқуқ-тартибот идоралари бизни қўллаб-қувватлаши. Аэропортнинг ўзи бу муаммони еча олмайди”, – дея қўшимча қилди бошқарув компанияси раҳбари.
Охирги уч кун ичида “бомбилалар” томонидан бир неча провокациялар амалга оширилди. 12 сентябрь куни такси ҳайдовчиларидан бири аэропорт хавфсизлик хизмати ходимини уни аэропортга киритмаганлиги учун калтаклади. 14 сентябрь куни такси ҳайдовчилари аэропорт раҳбариятидан ўз фаолиятини амалга ошириш учун уларга бепул тўхташ жойи ташкил қилишни ёки олд ҳовлига қўйиб юборишни талаб қилиб, расмий такси хизмати автомобиллари учун терминалга кириш йўлини тўсиб қўйишди. Аэропорт ходимлари бу масалада қаттиқ туриб, ҳуқуқ-тартибот идораларига қўнғироқ қилиб, такси ҳайдовчиларига нисбатан чора қўллаш ва “Тошкент” аэропорти атрофида жамоат тартибини таъминлаш юзасидан ариза ёзишди.

В аэропорту “Ташкент” за последние три дня было совершено несколько провокаций со стороны «бомбил». 12 сентября один из таксистов ударил охранника за то, что он отказался впустить его на территорию аэропорта.
Как сообщалось ранее, с 12 сентября в Международном аэропорту «Ташкент» начала свою работу официальная служба такси, выбранная посредством открытых торгов  на платформе Е-auksion.uz. Об этом сообщает пресс-служба “Uzbekistan Airports”.
Победителем стала компания «Bobur Diyor», которая соответствует всем заявленным в техническом задании требованиям.
Новые брендированные автомобили «Taxi Airport Tashkent», работающие только на бензине, с большим вместительным багажником теперь стоят прямо у выхода из терминала прилета. У пассажира есть возможность оплатить такси наличным (в национальной валюте) или безналичным (карты UzCard, Humo, Visa, Mastercard, МИР) способом. В случае, если пассажир не хочет воспользоваться услугами официального такси, он может вызвать любое другое такси к дороге или на автостоянку, на которой специально для заезда такси первые 10 минут абсолютно бесплатные. Кроме того, для удобства пассажиров и водителей в ближайшие дни вдоль дороги появится большой светящийся знак, указывающий, что здесь место встречи такси и пассажира. В терминале вылета нет никаких ограничений. Более года назад открыт свободный въезд на эстакаду для такси, легковых автомобилей и туристических автобусов. Также в распоряжении пассажиров, провожающих и встречающих три pеконструированные автостоянки, где можно оставить машину как на несколько часов, так и несколько суток.
«Проблема с таксистами в аэропортах существовала и до сих пор существует во многих странах мира. Завышенные цены, грубые водители, старые машины, как правило, работающие на газе, который категорически запрещен в аэропорту. Это так называемые «бомбилы», которые хватают пассажиров за руки, обманывают и ведут себя по-хамски.  Мы не можем допустить заезд таких машин прямо к ступенькам терминала прилета. Это не просто негативный имидж страны, это угроза безопасности пассажиров. Единственным решением проблемы является переход на официальную службу такси – это мировая практика. При этом важно понимать, что официальное такси аэропорта не может стоить как такси в городе, потому что оно как минимум работает на бензине, предоставляет высокий сервис и обслуживает только аэропорт. Но при этом мы не ограничиваем пассажиров в выборе. Буквально через 100 метров можно будет сесть в любое другое такси», – отметила Председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева.
Со временем по мере роста пассажиропотока, безусловно, назреет необходимость в выборе еще одной, а может и нескольких компаний, предоставляющих услуги такси. При этом требования к службе такси, официально работающей в аэропорту, всегда будут жесткими, учитывающими и уровень безопасности, и уровень сервиса.
«Что касается так называемых «бомбил», то конечно, этот вопрос не решится за один день. Некоторые СМИ, наверное, все-таки поспешили с заголовками, что «бомбил» больше нет в ташкентском аэропорту. К сожалению, они есть и еще какое-то время будут. Но мы намерены бороться с ними до конца, при этом не только в Ташкенте, но и в регионах. Важно, чтобы сейчас нам оказали поддержку правоохранительные органы. Аэропорт в одиночку с этой проблемой не справится», – добавила руководитель управляющей компании.
За последние три дня было совершено несколько провокаций со стороны «бомбил». 12 сентября один из таксистов ударил охранника за то, что он отказался впустить его на территорию аэропорта. Сегодня, 14 сентября, таксисты перегородили въезд к терминалу машинам официальной службы такси, требуя от руководства аэропорта сделать для них бесплатные стоянки или впустить их на привокзальную площадь, чтобы продолжить свою деятельность. Сотрудники аэропорта в этом вопросе были непреклонны, вызвали правоохранительные органы и написали заявление о применении мер в отношении таксистов и обеспечении общественного порядка на привокзальной площади аэропорта «Ташкент».