Тожикистонга киришда 2023 йил 8 февралдан барча ковид чекловлари бекор қилинди. Энди чегарадан ўтишда фуқаролардан эмлаш сертификатлари ёки ПЗР тестлари керак эмас, деб ёзади “Ховар” ахборот агентлиги.
Республика штабининг қарорига кўра “Тожикистонда COVID-19  инфекцияси бўйича эпидемиологик вазиятнинг барқарорлашганини ҳисобга олиб, мамлакатнинг мақсадли гуруҳлари аҳолисини эмлашнинг юқори даражасини, шу билан бирга минтақа ва дунё давлатларида инфекция билан боғлиқ вазиятнинг нормаллашганини ҳисобга олган ҳолда ҳаво, қуруқлик ва сув транспортида йўловчи ва юк ташишга қўйилган чекловлар бекор қилинди”, – дейилади хабарда.
Тожикистон Соғлиқни сақлаш ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлигига Тожикистон давлат чегарасини “оддий” режимда кесиб ўтишда Давлат санитария-эпидемиология назорати хизматининг карантин-сагнитария пунктлари фаолиятини амалга ошириш ва белгиланган талабларни ҳисобга олиш топширилди. Мазкур пунктлар чегарадан ўтаётган Тожикистон ва чет эл фуқароларини умумий саломатлик ҳолатини эътиборга олишлари керак.
Тожикистон Соғлиқни сақлаш вазирлигига талаб ва мурожаатларга кўра республика аҳолисининг мақсадли гуруҳларини эмлаш бўйича топшириқ берилди.

Таджикистан отменил все ковидные ограничения на всех погранпереходах — уже с 8 февраля 2023 года для въезда путешественникам не нужны сертификаты о вакцинации или ПЦР-тесты, сообщает НИАТ «Ховар».
Постановление республиканского штаба «принято с учетом стабильных оценок эпидемиологической ситуации с инфекцией COVID-19 в Таджикистане, высокого уровня вакцинации среди населения целевых групп страны, нормализации ситуации, связанной с этой болезнью в государствах региона и мира, устранения ограничений на перевозку пассажиров и товаров воздушным, наземным и водным транспортом», говорится в сообщении.
Министерству здравоохранения и социальной защиты населения Таджикистана поручено осуществлять деятельность карантинно-санитарных пунктов службы государственного санитарно-эпидемиологического надзора при пересечениях государственной границы Таджикистана в «обычном» режиме и учитывать общее состояние здоровья граждан Таджикистана и иностранных государств на пересечениях государственной границы.
Минздраву Таджикистана поручено в дальнейшем проводить вакцинацию целевых групп населения республики по запросу и обращению.