Ayova shtatida so‘zlagan Tramp qishloq xo‘jaligida ishlayotgan muhojirlar AQSHda ishlashda davom etishi mumkinligini aytdi. Biroq prezident ular ishlayotgan fermerlar bu xorijliklarga kafolat berishi kerakligini shart qilgan. Tramp, shuningdek, mehmonxona sanoati bilan bu masalada ish olib borishini aytgan.
Prezident bayonotiga fermerlarning ishchi kuchi yetishmasligi sababli hosillari xavf ostida qolgani haqida shikoyatlari sabab bo‘ldi. «Biz bu muammoni fermalardan barcha ishchilarni haydash bilan yechishni istamaymiz», degan Tramp.
Avvalroq Tramp AQSHning yirik shaharlarida noqonuniy muhojirlarni hibsga olish va deportatsiya qilish uchun ko‘proq harakat qilishni talab qilgan edi. Bundan tashqari, uning aytishicha, immigratsiya siyosatiga norozilik bildirganlarga ayrim «professionallar» tomonidan pul to‘lanadi.
Iyul oyi boshida Tramp Floridada noqonuniy muhojirlar uchun timsohlar yashaydigan botqoqliklar bilan o‘ralgan yangi hibsxona ochgan va u «Alligatorli Alkatras» deb nom olgan edi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что готов позволить некоторым рабочим-мигрантам остаться в стране. Главу Белого дома процитировало Reuters.
Выступая в штате Айова, Трамп заявил, что в США могут продолжить трудиться те мигранты, которые заняты в сельском хозяйстве. Однако президент поставил условие — за этих иностранцев должны поручиться фермеры, на которых те трудятся. Трамп также сказал, что будет работать по этому вопросу и с гостиничной индустрией.
Причиной таких заявлений стали жалобы фермеров, которые заявили, что их урожай находится под угрозой из-за нехватки рабочей силы. «Мы не хотим делать так, чтобы забрать всех рабочих с ферм», — сказал Трамп.
Ранее Трамп требовал приложить больше усилий по задержанию и депортации нелегальных мигрантов в крупнейших городах США. Кроме того, он заявил, что те, кто протестует против его миграционной политики, получают за это деньги от неких «профессионалов».
В начале июля Трамп открыл новый центр содержания нелегальных мигрантов в штате Флорида, который получил название «Алькатрас с аллигаторами», так как окружен километрами болот, где обитают эти хищники.