Bu haqda Wall Street Journal manbalarga tayanib xabar bermoqda.
Birinchi maqsad Chikago shahri bo‘ladi. Reyd seshanba kuni ertalab, inauguratsiyadan keyingi kuni boshlanib, bir hafta davom etadi, deb yozadi WSJ. AQShning Muhoirlik va Bojxona xizmati operatsiyani amalga oshirish uchun 100 dan 200 gacha xodimni jalb qiladi.
Nashr ma’lumotiga ko‘ra, Tramp ma’muriyatida yangi tayinlangan “chegaralar qiroli” Tom Homan operatsiya rejalashtirilgani haqida o‘tgan oydan beri xabardor bo‘lgan. “Agar Chikago meri bizga yordam berishni istamasa, u chetga chiqishi mumkin. Ammo agar u bizga xalaqit bersa yoki noqonuniy muhojirni attayin yashirsa, men uni qonun bo‘yicha javobgarlikka tortaman”, — degan edi Homan Chikagoga safari chog‘ida.
Chikagodan keyingi reydlar Nyu-York, Los-Anjeles, Denver va Mayamida ham o‘tkazilishi mumkin, deb yozadi WSJ.
Tramp o‘z saylovoldi kampaniyasida ko‘p marta noqonuniy muhojirlarga qarshi kurashishni o‘zining asosiy vazifalaridan biri deb hisoblashini aytgan va ommaviy deportatsiyalarni boshlashni va’da qilgan edi.

Об этом пишет Wall Street Journal со ссылкой на источники, знакомые с планированием операции.
Первой целью станет Чикаго. Рейд начнется во вторник утром, на следующий день после инаугурации, и продлится всю неделю, пишет WSJ. Иммиграционная и таможенная полиция США направит от 100 до 200 сотрудников для проведения операции.
По данным издания, Том Хоман, новый «царь границ» в администрации Трампа, знал о планировании операции еще в прошлом месяце. «Если мэр Чикаго не захочет помочь, он может отойти в сторону. Но если он будет нам мешать, если он сознательно укрывает или скрывает нелегального иммигранта, я буду преследовать его по закону», — говорил Хоман во время своей поездки в Чикаго.
Вслед за Чикаго рейды могут пройти в Нью-Йорке, Лос-Анджелесе, Денвере и Майами, пишет WSJ.
Во время своей предвыборной кампании Трамп неоднократно говорил, что считает одной из главных своих задач борьбу с нелегальными мигрантами и обещал начать массовые депортации.