Tramp yangi qaror haqida Pensilvaniya shtatining Karlayl shahrida boʻlib oʻtgan mudofaa va innovatsiyalar boʻyicha sammitdagi nutqi chogʻida gapirdi. U yuk mashinalari rulida boʻlgan noqonuniy migrantlar yoʻl belgilarini bilmasliklari va giyohvand moddalar iste’mol qilishlari sababli tez-tez oʻlim bilan yakunlanuvchi avariyalarni sodir etishini iddao qildi.
Yangi dastur doirasida faxriylar yuk mashinalarini boshqarishga maxsus oʻqitiladi. Ogʻir texnikani boshqarish tajribasiga ega boʻlgan sobiq harbiylar soddalashtirilgan tizim boʻyicha tijorat haydovchilik guvohnomasini olishlari mumkin boʻladi. Tramp armiyadagi xizmati davomida ogʻir yuk mashinasini boshqargan har qanday amerikalik tijorat haydovchilik guvohnomasini avtomatik ravishda olishini va’da qildi.
Prezident shu oyda Pensilvaniyada yuz bergan avariyani misol qilib keltirdi. Shtat politsiyasining bir nafar xodimi halok boʻlgan hodisada Haitidan kelgan bir immigrant ayblandi. Ichki xavfsizlik vazirligi ma’lumotlariga koʻra, uning Massachusets shtatida berilgan tijorat haydovchilik guvohnomasi boʻlsa-da, AQShda yashash uchun ruxsatnomasi boʻlmagan.
Ushbu qaror Trampning immigrant haydovchilarga qarshi siyosatini davom ettiradi. 2025-yil aprel oyida u Transport vazirligi tijorat haydovchilari uchun ingliz tilini bilish talabini joriy etishi va ishlash ruxsatnomasiga ega boʻlgan chet el fuqarolarining haydovchilik guvohnomalarini tekshirishi lozimligi toʻgʻrisidagi farmonni imzolagan edi. Bundan oldin hukumat boshpana izlovchilar, qochqinlar va AQShga bolaligida kelgan shaxslar uchun deportatsiyani kechiktirish dasturi (DACA) ishtirokchilariga tijorat guvohnomalarini berishni taqiqlash rejalarini e’lon qilgan edi. Shu yilning mart oyida qonuniy yashash va ishlash ruxsatnomasiga ega boʻlgan 200 000 ga yaqin immigrant haydovchi tijorat guvohnomalaridan mahrum boʻldi. AQSh Mehnat statistikasi byurosi ma’lumotlariga koʻra, 2024-yilda bunday haydovchilar soni 700 000 dan ortiq kishi boʻlib, bu mamlakatdagi barcha tijorat yuk tashuvchilarining 18% ini tashkil etgan.
Shu bilan birga, immigrantlar aybi bilan sodir boʻlgan avariyalar soni boʻyicha rasmiy tadqiqotlar mavjud emas. Statistika AQShda yuk mashinalari ishtirokidagi avariyalarning umumiy soni kamayayotganini koʻrsatmoqda. 2024-yil sentyabrdan 2025-yil sentyabrgacha boʻlgan 12 oy davomida mamlakatda katta yuk mashinalari ishtirokida 3 632 ta avariya sodir boʻlgan. Bu bir yil oldingi xuddi shu davrga nisbatan 15% ga kam boʻlib, unda 4 292 ta shunday avariya qayd etilgan edi.

Дональд Трамп заявил, что власти США будут жестче контролировать иностранных водителей грузовиков без иммиграционного статуса. Вместо них на работу дальнобойщиками планируют нанимать американских ветеранов. О новом решении Трамп рассказал во время выступления на саммите по обороне и инновациям в Карлайле, штат Пенсильвания. Он сообщил, что нелегальные мигранты за рулем грузовых машин часто устраивают аварии со смертельным исходом, потому что не знают дорожных знаков и употребляют наркотики.
В рамках новой программы ветеранов будут специально обучать вождению грузовиков. Бывшие военные с опытом управления тяжелой техникой смогут получить коммерческие права по упрощенной схеме. Трамп пообещал, что любой американец, который управлял тяжелым грузовиком во время службы в армии, получит коммерческие права автоматически.
Президент привел в пример аварию, которая произошла в этом месяце в Пенсильвании. В этом происшествии погиб один сотрудник полиции штата. За рулем грузовика находился один иммигрант из Гаити. По данным Министерства внутренней безопасности, у него не было разрешения на проживание в США, хотя он имел коммерческие водительские права, выданные в штате Массачусетс.
Это решение продолжает политику Трампа против водителей-иммигрантов. В апреле 2025 года он подписал указ, по которому Министерство транспорта должно ввести требование о знании английского языка для коммерческих водителей и проверять права иностранных граждан с разрешением на работу. Ранее правительство заявило о планах запретить выдачу коммерческих прав просителям убежища, беженцам и участникам программы отсрочки депортации для лиц, прибывших в США в детском возрасте (DACA). В марте этого года коммерческих прав уже лишились около 200 000 водителей-иммигрантов, которые имели законное разрешение на проживание и работу. По данным Бюро статистики труда США, в 2024 году таких водителей было более 700 000 человек, что составляло 18% от всех коммерческих грузоперевозчиков в стране.
При этом официальных исследований о количестве аварий по вине иммигрантов нет. Статистика показывает, что общее число аварий с грузовиками в США снижается. За 12 месяцев с сентября 2024 года по сентябрь 2025 года в стране произошло 3 632 аварии с участием больших грузовиков. Это на 15% меньше, чем за аналогичный период годом ранее, когда было зарегистрировано 4 292 таких ДТП.