Нотўғри маълумот: Туркия хорижликларга Истанбулда яшаш учун рухсатнома беришда давом этмоқда.
Туркия хорижликларга Истанбулда яшаш учун рухсатномалар берилиш тўхтатилгани ҳақидаги маълумотни ҳақиқатга тўғри келмайди деб атади. Республика Ички ишлар вазирлиги буни ҳали шаҳарнинг 29 та туманида амалга ошириш мумкинлигини таъкидлади.
Туркия хорижликларга Истанбулда яшаш учун рухсатномалар беришга қўшимча чекловлар киритмаган. Бу ҳақда якшанба куни республика Ички ишлар вазирлигининг миграция масалаларини назорат қилувчи департаменти хабар берди.
«Истанбулнинг барча 39 тумани яшаш рухсати олиш учун ёпилганлиги ҳақидаги хабарлар ҳақиқатга тўғри келмайди»- дейилади баёнотда.
Улар бундай тақиқ фақат шаҳарнинг 10 та туманига тааллуқли эканлигига эътибор қаратишган.
Департаментнинг қўшимча қилишича, буни амалга ошириш мумкин бўлган ҳудудлар рўйхати ўтган йилнинг кузида тасдиқланган ва шундан бери ўзгармаган.

Недостоверная информация: В Турции продолжают выдавать виды на жительство иностранцам в Стамбуле.
В Турции назвали не соответствующей действительности информацию о том, что иностранцам перестали выдавать виды на жительство в Стамбуле. В МВД республики отметили, что это по-прежнему можно сделать в 29 городских районах.
Турция не вводила никаких дополнительных ограничений в вопросе выдачи ВНЖ иностранцам в Стамбуле. Соответствующее заявление сделал в воскресенье Департамент МВД республики, курирующий миграционные вопросы.
«Сообщения о том, что в Стамбуле для получения ВНЖ закрыты все 39 районов, не соответствуют действительности»– сказано в заявлении.
Там акцентировали внимание на том, что подобный запрет распространяется только на 10 районов города.
В ведомстве добавили, что список районов, где это можно сделать, был утвержден прошлой осенью и с тех пор не менялся.