Туркия январь ойидан бошлаб мамлакатга дам олиш учун келаётган сайёҳлардан 2% турар-жой солиғини ундиради. Туркия янги йилдан бошлаб сайёҳлардан турар-жой солиғини ундиради, деб хабар бермоқда NTV телеканали.
Гап меҳмонхоналарда, курорт посёлкалари, бутик-меҳмонхоналарда, мотелларда, пансионатларда, қишлоқларда, тоғдаги уйларда ва кемпингларда қоладиганлар ҳақида бормоқда.
“Ушбу ставка икки фоизни ташкил этади. Жамоатчилик меҳмон уйлари, дам олиш базалари ва оромгоҳлар ҳам солиққа тортилади, турар жой бинолари бундан мустасно”, дейилади хабарда.
Бироқ талабалар  учун ётоқхона, хостеллар ва оромгоҳларда жойлаштириш хизматлари ушбу тўловдан озод этилади. Хорижий давлатларнинг дипломатик хизмати ходимлари ҳам уни тўламайди. Бу ҳақда РИА.ру хабар берди.

В Турции с января с туристов будет взиматься налог на проживание в два процента. С нового года в Турции будут взимать с туристов налог на проживание, передает телеканал NTV.
Речь идет о тех, кто останавливается в гостиницах, курортных поселках, бутик-отелях, мотелях, пансионатах, деревнях, высокогорных домах и кемпингах.
“Ставка — два процента. Под действие налога подпадают также общественные гостевые дома, базы отдыха и лагеря, за исключением ночлежек”, — говорится в сообщении.
Однако услуги по размещению студентов в общежитиях, хостелах и лагерях освободят от этого сбора. Не будет платить его и дипломатический персонал иностранных государств, пишет РИА.ру.