Полициянинг ноқонуний ҳаракатлари устидан Ўзбекистон бош консуллигига шикоят қилиш мумкин.
Туркияда йўқолиб қолган ёҳуд полиция томонидан ушланган юртдошларимизнинг яқин қариндошлари томонидан мурожаатлар сони ошиб бормоқда. Шу сабабли, Бош консулхонада Туркия ички ишлар вазирлиги, Миграция хизматининг Истанбул бошқармаси масъул ходимлари Хайруллаҳ Йилдизбакан ва Мелиҳ Кайкили билан учрашув ташкил қилинди ва мурожаатлар ўрганилаётгани, муаммолар ҳал қилиниб, маълумотлар алмашинуви тезлашиши айтилди.
Лекин, нима сабабдан сўнги йилларда бундай ҳолатлар кўп учраётгани хабарда очиқланмаган.
Агарда, полиция томонидан ушланган мигрантга ноқонуний чора кўрилса, у бевосита Бош консулхона дипломати билан учрашув талаб қилишга ҳақлидир.
Туркиядаги мигрантлар бундай вазиятга тушган тақдирда қариндошлари +90 212 323 20 39 консулхона рақамига қўнғироқ қилиб, ёзма мурожаат қолдиришлари мумкин.

О незаконных действиях полиции можно сообщить в Генеральное консульство Узбекистана в Турции.
В последнее время увеличивается количество обращений от близких родственников наших соотечественников, пропавших без вести или задержанных полицией в Турции. По данным вопросам в Генеральном консульстве Узбекистана состоялась встреча с представителями МВД Турции, ответственными работниками Стамбульского управления миграционной службы Хайруллой Йылдызбаканом и Мелихом Кайкили, где были обсуждены вопросы о сроках рассмотрения обращений, решение проблем мигрантов и обмен информациями.
Однако на встрече не было конкретных объяснений по поводу, почему такие случаи стали частыми в последние годы, источник не сообщает.
Если мигрант, задержанный полицией, подвергается незаконным действиям, он имеет право потребовать встречи с дипломатом из Генерального консульства Узбекистана в Турции.
В таких ситуациях родственники мигрантов могут позвонить в Турцию по телефону +90 212 323 20 39 или написать письменный запрос.