Туркия туристларга ижарага берган шахслар учун янги қоидалар жорий қилди. Энди уй-жойни қисқа, 100 кундан камроқ муддатга ижарага бериш учун Маданият ва туризм вазирлигидан рухсат олиш керак. Ушбу тартибни бузган уй эгалари жаримага тортилиши мумкин.
Қонун ҳукуматнинг расмий нашри Resmi Gazete’да эълон қилинди.
Қонун туристлар билан ижара шартномасини тузишдан олдин мулк эгаларидан рухсат олишни талаб қилади. Туристик мақсадларда ижарани рўйхатдан ўтказиш учун ижарага олинган мулкка кириш жойига махсус белги қўйиш талаб қилинади.
Рухсатномаларни Маданият ва туризм вазирлиги, шунингдек, вилоят ҳокимликлари беради. Ушбу янги талаблар 100 кундан ортиқ ижарага олинган мулкка тааллуқли эмас.
Ушбу қоидаларни бузганлик учун ҳар бир ноқонуний ижарага олинган бинолар учун 100 минг турк лирасидан (жорий курс бўйича тахминан 330 минг рубл) жарималар назарда тутилган. Такрорий қоидабузарликлар учун жарималар 500 мингдан 1 миллион турк лирасигача (тахминан 1,65 миллиондан 3,3 миллион рублгача) бўлиши мумкин.
Маълумотларга кўра, “парда ортидаги туризм”, яъни, хорижликларнинг кўплаб квартираларни сотиб олиб, уларни ижарага бериб, ноқонуний меҳмонхоналар ташкил қилиши ҳам муаммо ҳисобланади. Бундай ижаралар лицензияланмаган, бу эса солиқ ва хавфсизлик хавфини келтириб чиқарган. Бундай қилган чет элликлар орасида руслар ҳам бўлган.
Туркия Статистика Институти (Turkstat) маълумотларига кўра, 2023 йил сентябр ойида Россия фуқаролари Туркияда 722 та турар-жой мулкини сотиб олган, эронликлар (327) иккинчи ўринни эгаллашди. Ироқликлар (191), немислар (148) дона кўчмас мулк сотиб олишган. Бешинчи ўринни 122 та объектни сотиб олган бўлса, улардан кейинги ўринда қозоқлар (121).

В Турции были введены новые правила для собственников жилья, которые сдают его туристам в аренду. Теперь для сдачи жилья на краткий срок, менее 100 дней, необходимо получить разрешение от Министерства культуры и туризма. Владельцев, не соблюдающих этот порядок, могут оштрафовать.
Закон был опубликован в официальном правительственном издании Resmi Gazete. Он предписывает собственникам жилья получать разрешение, прежде чем заключать арендные договоры с туристами. Для того, чтобы оформить аренду в туристических целях, требуется разместить специальную табличку у входа в арендуемое жилье.
Выдавать разрешения будут Министерство культуры и туризма, а также губернаторские канцелярии. Эти новые требования не распространяются на жилье, сдаваемое в аренду на срок свыше 100 дней.
За нарушение этих правил предусмотрены штрафы, начиная с 100 тысяч турецких лир (примерно 330 тысяч рублей по текущему обменному курсу) за каждое нелегальное арендуемое помещение. В случае повторных нарушений, штрафы могут составить от 500 тысяч до 1 миллиона турецких лир (примерно от 1,65 миллиона до 3,3 миллиона рублей).
Согласно данным, проблемой был также “закулисный туризм”, когда иностранные граждане приобретали множество квартир и сдавали их в аренду, создавая по сути нелегальные отели. Подобные аренды не были лицензированы, что создавало налоговые и безопасностные риски. Это практиковали не только иностранцы, но и россияне, владельцы недвижимости в Турции.
По данным Турецкого статистического института (Turkstat), в сентябре 2023 года граждане РФ купили в Турции 722 объекта жилой недвижимости, заметно опередив иранцев (327). На третьем месте обосновались иракцы (191), которые обошли немцев (148). Пятое место заняли украинцы, которые приобрели 122 объекта. Следом идут казахстанцы (121).