Туркияда чет элдан сотиб олинган телефонлар 120 кун давомида рўйхатдан ўтмаган ҳолда ишлатилиши мумкин, кейин эса улардан фойдаланишни давом эттириш учун паспорт ва IMEI- кодларни рўйхатдан ўтказиш талаб қилинар эди.
Бироқ, Covid-19 даврида халқаро саёҳатлар қийинлашгани инобатга олиниб, пандемия даврида 120 кунлик муддат 365 кунгача узайтирилганди. Ҳозирда ушбу амалиёт тугади ва рўйхатдан ўтмаган телефонлардан фойдаланиш муддати яна 120 кунгача қисқартирилди.
Бундан буён Туркияда 120 кундан кейин хориждан олиб келинган телефонлардан фойдаланиш учун паспорт билан IMEI-ни рўйхатдан ўтказиш керак бўлади. Электрон ҳукуматдаги BTK IMEI KAYDET хизматидан фойдаланиб, телефонингизнинг IMEI-ни рўйхатдан ўтказишингиз мумкин.
Рўйхатдан ўтказиш учун хизмат нархи 2849 лира (156 доллар). Туркияда телефонингиз ёпилиб қолмаслиги учун бу суммани тўлаб қўйишингиз керак.
Хорижий фуқароларнинг қурилмаларини қандай рўйхатдан ўтказиш керак?
Агар 18 ёшдан ошган хорижлик “Чет эллик шахс рақами”га эга бўлса (икаметизни рақами), ПТТдан олинган электрон ҳукумат пароли билан электрон ҳукумат орқали рўйхатдан ўтказишлари мумкин.

В Турции телефоны, купленные за границей, можно использовать без регистрации в течение 120 дней. После чего для продолжения их использования требовалась регистрация паспорта и IMEI-кода.
Однако из-за сложности международных поездок  из-за Covid-19, период использования телефонов со 120 дней был продлен до 365 дней. Сейчас эта практика закончилась, и срок использования незарегистрированных телефонов дополнительно сократился до 120 дней.
Отныне, после 120 дней пребывания в Турции, необходимо будет регистрировать IMEI с паспортом, чтобы пользоваться телефонами, ввезенными из-за границы. Вы можете зарегистрировать IMEI своего телефона с помощью BTK IMEI KAYDET в системе электронного правительства.
Стоимость услуги по регистрации составляет 2849 лиры ($156). Вам нужно заплатить эту сумму, чтобы ваш телефон не заблокировали в Турции.
Как зарегистрировать устройства иностранных граждан? Если иностранец старше 18 лет имеет «номер иностранца» (номер «икамета»), он может зарегистрироваться через электронное правительство.