15 июнь куни АҚШ Давлат департаменти дунёдаги одам савдоси бўйича йиллик ҳисоботини эълон қилди. Ҳужжатда 188 давлатга оид маълумотлар мавжуд.
95 саҳифалик ҳисоботнинг асосий қисми одам савдосининг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича тавсияларга бағишланган.
АҚШ Давлат котиби Энтони Блинкеннинг айтишича, 2022 йилда 27 миллион қурбондан атиги 115,3 минг кишининг шахси аниқланган.
Ҳисоботда, шунингдек, Туркиянинг одам савдосига барҳам бериш бўйича стандартларга тўлиқ жавоб бермаётгани, аммо бу йўналишда сезиларли саъй-ҳаракатлар олиб борилаётгани қайд этилган.
Маълум қилинишича, Туркияда одам савдоси қурбонлари асосан Марказий ва Жанубий Осиё, Шарқий Европа, Озарбайжон ва Суриядан келган фуқаролардир.
“2023 йилда Туркияда аниқланган 345 қурбоннинг аксарияти сурияликлар (108), ўзбеклар (57), афғонлар (33) ва қирғизистонликлар (15)”, — дейилади ҳисоботда.

15 июня Государственный департамент США опубликовал ежегодный доклад о торговле людьми в мире. В документе содержится информация по 188 странам.
Большая часть 95-страничного отчета посвящена рекомендациям по предотвращению торговли людьми и борьбе с этим явлением.
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что в 2022 году было идентифицировано только 115 тысяч 300 человек из 27 миллионов жертв.
В докладе также отмечается, что Турция не полностью отвечает стандартам по ликвидации торговли людьми, но прикладывает значительные усилия в этом направлении.
Сообщается, что жертвами торговли людьми в Турции в основном являются граждане, прибывшие из Центральной и Южной Азии, Восточной Европы, Азербайджана и Сирии.
«Большинство из 345 жертв, выявленных в Турции в 2023 году, – сирийцы (108), узбекистанцы (57), афганцы (33) и кыргызстанцы (15)», – говорится в отчете.