Патентга эга бўлган мигрантлар шуғуллана олмайдиган иқтисодий фаолият турлари сони 36 тага етди
Патент асосида ишлайдиган хориж фуқароларининг ишлаши мумкин бўлмаган иқтисодий фаолият турлари рўйхати кенгайтирилди, деб ёзади SputnikТожикистон.
Ҳуқуқий ахборотлар расмий интернет порталида вилоят губернаторининг қарори эълон қилинди.
Хусусан, автомобиллар, уларнинг эҳтиёт қисмлари ва аксессуарлари савдоси, шунингдек, “хусусий хўжаликларнинг ўз истеъмоли учун маҳсулот ишлаб чиқариш ва хизматлар кўрсатиш бўйича фаолияти” тақиқ остида қолди.
Ўтган йилги рўйхат билан солиштирганда янги рўйхат 3 поғонага кўпайди ва ҳозирда 36 та фаолиятни ўз ичига олади.
Мигрантларни иш билан таъминловчи корхоналарга ҳужжат талабларини бажариш учун 3 ой муддат берилди.
Эслатиб ўтамиз, Давлат Думаси депутатлари чет элликларни ишлаш учун ёллашни осонлаштирадиган қонунга ўзгартиришларни кўриб чиқдилар.
Хусусан, федерал қонуннинг мигрантларнинг коммунал хизматда бўлиши мумкин эмаслиги ҳақидаги бандини бекор қилиш режалаштирилмоқда.

Количество видов экономической деятельности, которой не могут заниматься мигранты с патентами, увеличилось и теперь насчитывает 36.
В Тверской области мигрантам запретят работать еще в 3 сферах с начала 2023 года.
Был расширен перечень видов экономической деятельности, к выполнению которой не могут привлекаться иностранные граждане, трудящиеся по патенту, пишет SputnikТаджикистан.
Губернаторское постановление было опубликовано на официальном интернет-портале правовой информации.
В частности, под запрет попала торговля автомобилями, их деталями и принадлежностями, а также “деятельность частных домашних хозяйств по производству товаров и предоставлению услуг для собственного потребления”.
По сравнению с прошлогодним списком, новый увеличился на 3 пункта и теперь включает 36 видов деятельности.
Предприятиям, на которых трудятся мигранты, дано 3 месяца на выполнение требований документа.
Напомним, депутаты Госдумы рассмотрели изменения в закон, которые сделают проще наем иностранцев на работу.
В частности, предполагается отменить пункт федерального закона о невозможности для мигрантов находиться на муниципальной службе.