Аввалроқ ахборот агентлиги вилоят губернатори Александр Моор патент асосида ишлаётган хорижликлар учун такси ва йўловчи ташиш транспортларида ишлашни тақиқлаш муддатини узайтирганлигини ёзган эди.
МДҲдан келган мигрантлар таксида ишлаш имкониятини яратиш учун  “Яндекс.Go” тизимида тюменликлар номидан аккаунтларни расмийлаштирмоқдалар. Бу ҳақдаURA.RU”га Тюмень автопаркларидан бирининг эгаси сўзлаб берди.
“Чет элликлар “Б” тоифали ҳайдовчилик гувоҳномасига эга бўлган ва маълум ҳақ эвазига “Яндекс. Go”да аккаунтни расмийлаштиришга рози бўлган маҳаллий одамларни топадилар. Яъни бу шахслар мавжуд такси компанияларидан бири билан ўз номларидан шартнома тузишади. Шундан кейин мигрантлар келишилган тарзда жимгина ишлайверадилар. Бунинг учун уларнинг олдида ҳеч қандай тўсиқ йўқ.
Ҳар ой ўзларининг аккаунтидан ишлашни расмийлаштирилган шахсларга “келишув” бўйича 5-6 минг рублдан тўлаб туришади. Бу жуда катта пул эмас”,- деб таъкидлайди суҳбатдош “URA.RU”га, ўзининг номини сир сақлаш шарти билан берган  интервьюсида.
Унинг қўшимча қилишича, судланган ҳайдовчилар аввал ҳам худди шундай схемадан фойдаланган. “Схема бугун ҳам ишлаяпти. У синовдан ўтган. Yandex да деярли барчп текширувлар, шу жумладан фотосуратларни бошқариш масофадан туриб бошқарилади. Бундай вазиятда тизимни алдаш қийин эмас. Мигрантлар айнан шу услдан фойдаланишяпти”, – дейди суҳбатдош.

Мигранты нашли брешь в системе безопасности агрегатора «Яндекс.Go».
Мигранты из СНГ оформляют аккаунты в программе «Яндекс. Go» на тюменцев, чтобы получить возможность работать в такси. Об этом URA.RU рассказал владелец одного из тюменских автопарках. Ранее агентство писало о том, что губернатор региона Александр Моор продлил запрет на работу в такси и на пассажирском транспорте для иностранцев, работающих на основании патента.
«Иностранцы находят людей с правами категории „В“, которые готовы за небольшое вознаграждение оформить на себя аккаунт в „Яндекс. Go“. То есть, заключить от своего имени соглашение с одним из действующих таксопарков. После этого мигранты спокойно работают. Никаких препятствий для этого нет. Ежемесячно платят людям, которые оформили на себя аккаунт, по 5-6 тысяч рублей. Это очень небольшие деньги», — отметил собеседник URA.RU на условиях анонимности.
Он добавил, что ранее подобной схемой пользовались водители с судимостью. «Схема рабочая, проверенная. Почти все проверки от „Яндекса“, в том числе фотоконтроль, проходят дистанционно. Обмануть систему при таком раскладе не составляет особого труда. Чем мигранты успешно и пользуются», — сообщил инсайдер URA.RU.