Россиядан чиқариб юборилган мигрант қонун билан “ҳазиллашиш”га қарор қилди.
Нефтеюганск полицияси Россия чегарасини кесиб ўтишда қонунларни бузган хорижликни аниқлаб, қўлга олди. Маълум бўлишича, қўшни республикалардан бирида яшовчи 43 ёшли эркак аввалроқ миграция қонунчилигини бузгани учун мамлакатдан чиқариб юборилган. У бармоқ излари орқали аниқланган.
2018 йилда унга уч йилга мамлакатга кириш тақиқланган эди. Бу чекловни четлаб ўтиш мақсадида мигрант ўзининг исми ва фамилиясини ўзгартирган. Янги ҳужжатлар билан у Нефтеюганскда иш топишни режалаштирган, аммо у иккинчи марта ҳибсга олинган.
Энди уни 300 минг рублгача жарима ёки 4 йилгача қамоқ жазоси кутмоқда. Вилоятда миграция қонунчилигини бузишнинг бошқа ҳолатлари, жумладан, мигрантларни маҳаллий аҳоли уйларида ноқонуний рўйхатга олиш ҳолатлари ҳам қайд этилган.

Выдворенный из России мигрант сменил имя и вновь попытался въехать в ХМАО.
Полиция Нефтеюганска поймала иностранца, который незаконно пересек границу с Россией. Выяснилось, что ему пришлось изменить личность.
По данным полиции Югры, 43-летний мужчина, проживающий в одной из республик ближнего зарубежья, ранее нарушал миграционное законодательство. Это удалось установить по отпечаткам пальцев.
Оказалось, что в 2018 году его выдворили из страны и запретили пересекать границу в ближайшие три года. Чтобы обойти этот запрет, мужчина изменил фамилию и имя. Он планировал найти работу в Нефтеюганске уже с новыми документами. Но и вторая попытка провалилась.
Его уловка может обойтись ему в 300 тысяч рублей штрафа или обернуться лишением свободы до 4 лет.
В последнее время стало известно о нескольких фактах нарушения миграционного законодательства. Возбуждено несколько дел в отношении местных жителей, которые незаконно регистрировали у себя приезжих.