Ўзбекистон фуқароси бедарак йўқолган деб эълон қилиниб, бир неча йил қулликда ушлаб турилган.
Мурожаат қилган Ўзбекистон фуқароси уч нафар қариндоши билан маҳаллий ресторанлардан бирида ишлаганини, бироқ иш берувчи уларнинг паспортини олиб, уларга иш ҳақи тўламаганини маълум қилган.
Бош консуллик ходимлари вазиятга ойдинлик киритиш мақсадида воқеа жойига боришган, деб ёзади “Дунё” ахборот агентлиги. Иш берувчи билан гаплашгандан сўнг, у ҳужжатларни қайтариб бериб, ходимларга иш ҳақини тўлаган.
Андижон вилояти Избоскан туманида яшовчи А.А. янада ачинарли воқеага тушиб қолган эди. Иш берувчи уни алдов йўли билан Қозоғистонга олиб келган. Шундан сўнг у Ўзбекистон фуқаросини бедарак йўқолган деб эълон қилиб, уни бир неча йил ушлаб турган.
Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлигининг Чимкент шаҳридаги ваколатхонаси ватандошимизни излаш ва уни ватанига қайтариш билан шуғулланган. Қозоғистоннинг “Сана Сизем” нодавлат ташкилоти Ўзбекистон фуқаросини бошпана ва озиқ-овқат билан таъминлаган, шунингдек, Ўзбекистонга қайтганида чегара постигача кузатиб қўйган.
Ўзбекистоннинг Олмаотадаги Бош консуллиги Қозоғистон ҳуқуқ-тартибот идораларига А.А.нинг мурожаатини назоратга олиш ва ҳуқуқбузарларга нисбатан жазо чораларини қўллашни сўраб хат юборди. Туркистон вилоятининг Ордабаси тумани полицияси Қозоғистон Жиноят кодексининг 126-моддаси (ноқонуний равишда озодликдан маҳрум қилиш) билан жиноий иш очди.

Узбекистанец был объявлен пропавшим без вести и его удерживали несколько лет в рабстве.
В ведомство обратился гражданин Узбекистана, который рассказал, что вместе с тремя своими родственниками работает в одном из местных ресторанов. Работодатель забрал паспорта узбекистанцев и не выплачивал им заработную плату.
Сотрудники Генерального консульства выехали на место для прояснения ситуации, пишет ИА «Дунё». После разговора с работодателем он вернул документы и выплатил сотрудникам их заработок.
Житель Избасканского района Андижанской области А.А. попал в еще более печальную историю. Работодатель заманил его в Казахстан обманным путем. После этого он объявил узбекистанца пропавшим без вести и удерживал его несколько лет.
Поиском соотечественника и возвращением его на родину занималось представительство Агентства по внешней трудовой миграции в Шымкенте. Казахстанская НПО «Сана Сизем» предоставила узбекистанцу кров и питание, а также сопровождение до пограничного поста при возвращении в Узбекистан.
Генеральное консульство Узбекистана в Алматы направило в правоохранительные органы Казахстана письмо с просьбой взять на контроль обращение А.А и применить меры наказания к правонарушителям. Полицией Ордабасинского района Туркестанской области возбуждено расследование по статье 126 (незаконное лишение свободы) Уголовного кодекса Казахстана.