Батальон асосчиси, қирғизистон фуқароси Алмаз Қудабек уулу ўз юртида хавфсизлик қўмитаси томонидан қидирувга берилган.
Қирғизистон фуқароси Алмаз Қудабек уулу Украинада биринчи туркийзабон батальони тузилганини эълон қилди.
У Россия президенти Владимир Путин ва Чеченистон раҳбари Рамзон Қодировга видеомурожаат йўллаб, Украинада «махсус операция» ниқоби остида «мамлакатнинг туркийзабон аҳолисига нисбатан ҳақиқий геноцид» қилинаётганини айтди, деб ёзади «Кун.уз» нашри.
Батальон командири Қодировдан «Украинадаги жиноятларини яшириш учун муқаддас диндан фойдаланмасликни» талаб қилган.
«Махсус операция ниқоби остида Путин туркийзабон халқларга геноцид уюштирди. Ислом ниқоби остида Рамзон Қодиров жиҳод эълон қилди. Ислом дини биз учун муқаддас, у билан ўйнашманг. Биз бу шайтоний тузумни йўқ қиламиз… Сизларни ичингиздан ҳам, ташқаридан ҳам даҳшатга соламиз», дейди Қудабек уулу мурожаатда.
Қайд этилишича, Алмаз Қудабек уулу 24 февралдан бери Украина томонида жанговар ҳаракатларда қатнашиб келади. Урушдан олдин у Россияда мардикорлик, хусусан, сартарошлик билан шуғулланган.
Қирғизистоннинг Украинадаги элчихонаси у билан алоқа ўрнатган ва ватанига қайтишни таклиф қилган, аммо рад жавобини олган.
Stanradar хабарига кўра, 2022 йил баҳорида Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси Алмаз Қудабек уулуга нисбатан «Қирғизистон Республикаси фуқаросининг хорижий давлатлардаги қуролли можаролар ёки ҳарбий амалиётларда иштирок этиши» моддаси бўйича жиноий иш очган ва қидирувга берган.
«Турон» 21 ноябр куни ташкил этилган бўлиб, ўта ўнг «Бўз бўрилар» («Бўз қурт») ҳаракатининг тимсолларини намойиш этмоқда. Унинг 350 га яқин аъзоси борлиги, улар орасида қозоқ, қирғиз, уйғур, озарбойжонлар бор, деб ёзади «Диалог.UA» сайти.

В сети появилась новость о том, что в Украине гражданин Кыргызстана Алмаз Кудабек возглавил первый тюркоязычный батальон.
Накануне в Сети появилась новость о том, что в Украине гражданин Кыргызстана Алмаз Кудабек уулу возглавил первый тюркоязычный батальон.
Он же выступил с обращением как к президенту РФ, так и главе Чечни. 20 ноября, стало известно о создании в Украине батальона “Туран”, информирует «Кун.уз».
Командир нового батальона Кудабек является гражданином Кыргызстана и воюет против армии Путина с 24 февраля. Именно ему и было доверено возглавить новый батальон “Туран”. В своем видеообращении, адресованном Путину и Кадырову, он заявил о том, что глава РФ под видом “спецоперации” в Украине занимается самым настоящим геноцидом тюркоязычного населения страны. Более того, Кадыров решил прикрыться исламом, объявив о джихаде.  Кудабек требует от главы Чечни не трогать “священную религию”, чтобы прикрывать свои преступления в Украине. В свою очередь, командир батальона призывает начать самую настоящую борьбу с “сатанинским режимом” Путина и Кадырова.
Отмечается, что  Алмаз Кудабек уулу с 24 февраля участвует в боевых действиях на стороне Украины. До войны работал разнорабочим в России, в частности, парикмахером.
С ним связалось посольство Кыргызстана в Украине и предложило вернуться на родину, но он отказался.
Как сообщает Stanradar, весной 2022 года ГКНБ Кыргызстана возбудил уголовное дело в отношении Алмаза Кудабек уулу по статье «Участие гражданина КР в вооруженных конфликтах или военных действиях на территории иностранных государств» и объявил розыск.