Ўзбекистон Ресрубликаси Бош прокуратураси Россияда ишлаётган, яшаётган ўзбекистонликларни Украинада давом этаётган ҳарбий ҳаракатларга қатнашмаслик ҳақида бир неча марта огоҳлантирган эди.
Татаристонда истиқомат қилган Ўзбекистон фуқароси Илдар Хайруллин Тошкент вилояти Юқоричирчиқ туман суди томонидан 5 йилга озодликдан маҳрум этилди. Унга Жиноят кодексининг 154-моддаси 1-қисми (“Ёлланиш, яъни … шахснинг моддий манфаатдорлик ёки бошқа бирон шахсий манфаатни кўзлаб, ўзга давлат ҳудудида ёки унинг тарафини олиб қуролли тўқнашувда ёхуд ҳарбий ҳаракатларда қатнашиш учун ёлланиши”) айблови бўйича айбдор деб топган.
Илдар Хайрулин оиласи томонидан тақдим этилган айблов хулосаси ва суд ҳужжатларида 2023 йилда олиб борилган тергов жараёнида Илдар Хайрулин 2014-2015-йилларда Донецк вилоятидаги жангларда қатнашгани аниқлангани айтилади.
Тошкент вилояти Юқоричирчиқ тумани ИИБ ҳузуридаги тергов бўлими терговчиси жиноят далили сифатида “Миротворец” сайтида Илдар Хайрулин номига очилган профилни келтирган. Украинанинг “Миротворец” сайти Украинага қарши Россия армияси сафларида жанг қилаётган ёлланма аскарларнинг шахсини очиб берувчи интернет-ресурс сифатида танилган.
Қариндошлари “Миротворец” веб-сайтидаги сурат Илдар Хайрулинга тегишли эканлигини, у ҳақиқатан ҳам ҳарбий кийимда ва қўлида қурол билан суратга олинганини тасдиқлаган.
Бироқ, уларнинг сўзларига кўра, Хайрулин ушбу сайтда қўйилган суратга Россия ҳудудида бўлганида тушган, у Украинага умуман бормаган ва фотосуратда тасвирланган қурол ўқотар қурол эмас.
Тергов ушбу фотосуратда ҳарбий кийимда ва қўлида қурол билан олинган шахс ҳақиқатан ҳам Илдар Хайрулин эканлигини тасдиқлади ва профил эгаси ўз постларида Украинада “ҳарбий ҳаракатлар ҳақида маълумот берган” ва “жангларда иштирок этиш мақсадида ҳаракат қилган”.
Бундан ташқари, Хайрулиннинг мобил телефонида унга қарши айбловни тасдиқловчи скриншотлар топилган, кейинчалик улар далил сифатида олинган.
Шу ўринда, Россияга тирикчилик мақсадида борган ҳамюртларимизни жанжалли ҳолатлар, Украина ҳудудига мўмай пул топиш ниятида бориш каби ҳаракатлардан қайтишга даъват қиламиз. Чунки бу ҳаракат учун ҳам Украина, ҳам Ўзбекистон қонунлари бўйича қаттиқ жазолар кўзда тутилган.

Генеральная прокуратура Республики Узбекистан неоднократно предупреждала узбекистанцев, работающих и проживающих в России, не участвовать в военных действиях в Украине.
Гражданин Узбекистана Ильдар Хайруллин, проживавший в Татарстане, был лишен свободы на 5 лет Юкаричирчикским районным судом Ташкентской области. Его признали виновным по обвинению в части 1 статьи 154 УК («Вербовка гражданина Республики Узбекистан на военную службу, на службу в органы безопасности, полиции, военной юстиции или иные подобные органы иностранных государств»).
В обвинительном заключении и судебных документах, представленных семьей Ильдара Хайрулина, говорится, что в ходе следствия, проведенного в 2023 году, Ильдар Хайрулин участвовал в боевых действиях в Донецкой области в 2014-2015 годах.
Следователь следственного отдела МВД Ташкентской области Юкаричирчикского района в качестве доказательства преступления привел профиль, открытую на имя Ильдара Хайрулина на сайте “Миротворец”. Украинский сайт «Миротворец» известен как интернет-ресурс, раскрывающий личности воюющих против Украины наемников в рядах российской армии.
Родственники подтвердили, что фотография на сайте “Миротворец” принадлежит Ильдару Хайрулину, что он действительно сфотографирован в военной форме и с пистолетом в руках.
Однако, по их словам, фото, размещенное на этом сайте, Хайрулин сделал, находясь на территории России, он вообще не ездил в Украину, а оружие, изображенное на фото, не является огнестрельным.
Следствие подтвердило, что человек на этой фотографии, в военной форме и с пистолетом, действительно Ильдар Хайрулин, а владелец профиля “давал информацию о военных действиях” на Украине и “действовал для участия в боевых действиях” в своих посты.
Кроме того, на мобильном телефоне Хайрулина были обнаружены скриншоты, подтверждающие предъявленное ему обвинение, которые впоследствии были приняты в качестве доказательств.
Пользуясь случаем, призываем наших соотечественников, работающих в России, отказаться от действий, таких как выезд на территорию Украины с целью заработка. Потому что данное действие влечет за собой суровое наказание по законам Украины и Узбекистана.