Ukraina hozirda ish o’rinlari va kadrlar bilan bog’liq jiddiy muammolarga duch kelmoqda. Urush, vayronagarchilik va ommaviy ko’chishlar tufayli mamlakatda ishchi kuchi yetishmayapti. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, iqtisodiyotning to’g’ri ishlashi va kelajakda tiklanishi uchun Ukrainaga taxminan 4 million qo’shimcha ishchi kerak. Umumiy ishchi kuchi yetishmasligi taxminan 8,6–8,7 million deb baholanmoqda.
To’liq ko’lamli harbiy harakatlar boshlanganidan beri mamlakatni taxminan 8,1 million kishi tark etgan. Ulardan 4,5–5 millioni mehnatga layoqatli yoshdagilar. 2022-yilda qochqinlarning taxminan 75 foizi qaytishni istashlarini aytgan bo’lsa, 2025-yilga kelib, qariyb yarmi qaytishni rejalashtirmayapti. Demobilizatsiyadan so’ng ba’zi harbiy xizmatchilar ham oilalariga qo’shilish uchun chet elga ketishlari xavfi mavjud.
Ishchi kuchi yetishmasligi tufayli ukrainalik ish beruvchilar chet elliklarni taklif qila boshladi. 2024-yilda taxminan 6000 ta ish ruxsatnomasi berildi (2021-yilda bu ko’rsatkich 24000 ta edi). 2025-yilda 8000-9000 ta ruxsatnoma berilishi kutilmoqda. Ruxsatnomalarning eng ko’p soni Turkiya (taxminan 1000), O’zbekiston (700), Hindiston (500), Ozarbayjon (400), Xitoy (350), Bangladesh (319), Pokiston (205) va Nepal (146) fuqarolariga berilgan.
Mutaxassislarning fikricha, Ukraina bu farqni bartaraf etish uchun har yili 300 000-400 000 migrant ishchini jalb qilishi kerak. G‘arbiy Ukrainadagi kompaniyalar allaqachon Bangladesh va Nepaldan ishchilarni yollamoqda va qishloq xo’jaligi sektori mavsum davomida 100 000 gacha ishchiga muhtoj. Ish haqi 1500 yevrogacha yetishi kutilmoqda – bu Polsha bilan deyarli bir xil.
Kommunal xizmatlar sohasida ishchi kuchining keskin yetishmasligi kuzatilmoqda. Kiyevda xodimlari to’liq ishlaydigan birorta ham tuman yo’q. Dnepr tumanida 597, Svyatoshinskiy tumanida 479 va Desnyanskiy tumanida 414 xodim yetishmaydi. Farroshlar, santexniklar, elektriklar, payvandchilar va haydovchilar kerak. Faqatgina «Kiyevavtodor» kompaniyasi 900 dan ortiq odamni qidirmoqda. Shuningdek, muhandislar va yuk mashinalari haydovchilari ham yetishmaydi.
Elektr uzilishlari va elektr tarmoqlarining uzilishi qo’shimcha muammolar tug’diradi. Bizneslar generatorlar va avtonom energiya ta’minotiga ko’proq pul sarflashga majbur bo’lishi tariflar va narxlarning oshishiga olib kelmoqda. Masalan, mobil operatorlar xizmat ko’rsatish narxlarini oshirmoqda. Inflyatsiya o’sib bormoqda va xarid qobiliyati pasaymoqda.

Сейчас в Украине серьёзные проблемы с рабочими местами и кадрами. Из-за войны, разрушений и массового выезда людей стране не хватает работников. Эксперты говорят, что для нормальной работы экономики и будущего восстановления Украине нужно около 4 миллионов дополнительных работников. Общий дефицит кадров оценивается примерно в 8,6–8,7 миллиона человек.
С начала полномасштабных боевых действий страну покинули около 8,1 миллиона человек. Из них 4,5–5 миллионов — люди трудоспособного возраста. Если в 2022 году около 75% беженцев говорили, что хотят вернуться, то к 2025 году уже около половины заявили, что возвращаться не планируют. Есть риск, что после демобилизации часть военных тоже уедет за границу к своим семьям.
Из-за нехватки работников украинские работодатели начали приглашать иностранцев. В 2024 году было выдано около 6 тысяч разрешений на работу (для сравнения: в 2021 году — 24 тысячи). В 2025 году ожидают 8–9 тысяч разрешений. Больше всего разрешений получили граждане Турции (около 1000), Узбекистана (700), Индии (500), Азербайджана (400), Китая (350), Бангладеш (319), Пакистана (205) и Непала (146).
Эксперты считают, что Украине нужно ежегодно привлекать 300–400 тысяч трудовых мигрантов, чтобы закрыть дефицит. Уже сейчас на Закарпатье предприятия нанимают рабочих из Бангладеш, а в сельском хозяйстве в сезон требуется до 100 тысяч работников, в том числе из Непала. Зарплаты обещают до 1500 евро — примерно на уровне Польши.
Сильная нехватка кадров наблюдается в коммунальной сфере. В Киеве нет ни одного района, где полностью хватает работников. В Днепровском районе не хватает 597 сотрудников, в Святошинском — 479, в Деснянском — 414. Нужны дворники, сантехники, электрики, сварщики, водители. Только «Киевавтодор» ищет более 900 человек. Также не хватает инженеров и водителей грузовиков.
Дополнительные проблемы создают перебои с электричеством и удары по энергосистеме. Бизнес вынужден тратить больше денег на генераторы и автономное питание, из-за чего растут тарифы и цены. Например, мобильные операторы повышают стоимость услуг. Инфляция растёт, покупательная способность населения снижается.