Toshkent viloyati sudi 1981 yilda tug‘ilgan O‘zbekiston fuqarosini Rossiya qurolli kuchlari safiga yollanib, Ukrainadagi urushda ishtirok etgani uchun aybdor deb topdi. Sud qaroriga ko‘ra, u O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi («Chet davlatlarning harbiy xizmatiga, xavfsizlik, politsiya, harbiy adliya organlari yoki shunga oʻxshash boshqa organlariga xizmatga kirish, yollanish») bo‘yicha 5 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosiga hukm qilindi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur shaxs 2023-yil sentyabr oyida Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi orqali Rossiyaga ishlash uchun jo‘nab ketgan. U rasman ishga joylashtirilgan bo‘lsa-da, ishlamasdan moddiy manfaat evaziga Rossiya qurolli kuchlari safiga yollanib, Ukrainadagi qurolli to‘qnashuvlarda ishtirok etgan.
Sud jarayonida u o‘z aybini qisman tan olgan va polisiya xodimlari aldov yo‘li bilan uni shartnoma imzolatib, Ukrainaga urushga yuborishganini aytgan. Shuningdek, u mehribonlik uyida o‘sgani, avval sudlanmagani va oilada yagona boquvchi ekanini ma’lum qilib suddan qarorni o‘zgartirishni so‘ragan.
Biroq sud hay’ati uning shikoyatini rad etdi va avvalgi qarorni o‘zgarishsiz qoldirdi. Sud urushda ishtirok etish jinoyatini og‘ir deb baholab, uning qilmishi jinoyat tarkibiga to‘liq to‘g‘ri kelishi haqida qaror chiqardi.
Sud hujjatlariga ko‘ra, mahkumning qilmishi guvohlar ko‘rsatmalari, hodisa joyini ko‘zdan kechirish bayonnomalari, ekspert-kriminalistik ma’lumotlar hamda suratlar va ashyoviy dalillar isbotlangan.
Sud tomonidan aybdorning qilmishidan chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgani va oilaviy sharoiti og‘irligini inobatga olgan holda, unga umumiy tartibdagi koloniyada jazo o‘tash belgilandi.
Kassatsiya sudi ham ilgari chiqarilgan hukmni o‘zgarishsiz qoldirdi. Sud qarorini O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudiga taftish tartibida shikoyat qilish mumkin.

Ташкентский областной суд признал гражданина Узбекистана 1981 года рождения виновным в вербовке в Вооружённые силы Российской Федерации и участии в войне на Украине. Решением суда он приговорён к 5 годам лишения свободы по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан («Участие в наёмничестве»).
Согласно имеющейся информации, этот человек в сентябре 2023 года выехал в Россию на заработки через Агентство по вопросам внешней трудовой миграции. Хотя он числился официально трудоустроенным, на деле не работал и был завербован в Вооружённые силы Российской Федерации в обмен на материальные выгоды, после чего принимал участие в боевых действиях на территории Украины.
В ходе судебного разбирательства он частично признал свою вину и заявил, что сотрудники милиции обманным путём заставили его подписать контракт и отправить на войну на Украину. Он также просил суд изменить приговор, заявив, что вырос в детском доме, ранее не судим и является единственным кормильцем в семье.
Однако судебная коллегия отклонила его апелляционную жалобу и оставила предыдущее решение без изменения. Суд квалифицировал участие в войне как тяжкое преступление и установил, что его действия полностью соответствуют признакам преступления.
Согласно судебным документам, действия осужденного подтверждаются показаниями свидетелей, протоколами осмотра места происшествия, данными судебно-медицинской экспертизы, а также фотографиями и вещественными доказательствами.
Суд, учитывая искреннее раскаяние виновного в содеянном и тяжелое семейное положение, приговорил его к отбыванию наказания в колонии общего режима.
Кассационный суд также оставил предыдущее решение без изменения. Решение суда может быть обжаловано в Верховный суд Республики Узбекистан в порядке надзора.