Tojikiston fuqarosi Leningrad viloyatida 32 yoshli qizni o’ldirishda gumon qilinib, vatanida hibsga olindi. Mahalliy militsiya erkakni hibsga olganidan keyin u video aloqa orqali Peterburg politsiyasiga sevgilisini o’g’irlab ketib, o’ldirganiga iqror bo‘ldi va jasadini qayerga yashirganini aytib berdi.
Avvalroq alkogol do’konining xodimasi bo‘lgan 32 yoshli tojikistonlik ayol yo‘qolib qolgani haqida politsiyaga xabar kelgan. Politsiyaga ayolning akasi murojaat qilgan. Politsiya o’ldirish moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo’zg’atib, ikki haftadan ortiq vaqt davomida ayolni izlashdi.
Ayolning akasi poltsiyaga noma’lum 40 yoshli erkak paydo bo‘lganini, fevral oyining oxirida esa ushbu oshiq soxta ism bilan o’zini tanishtirib, ayolni mashinada sayr qilishga taklif qilgani va noma’lum yo’nalishda olib ketgan bildirgan. Ayolning akasi oshiq ham asli Tojikiston fuqarosi ekanini aniqlagan. Shundan keyin politsiyaga murojaat qilgan, biroq politsiya ma’lumotni ishlab chiqquncha erkak allaqachon mamlakatni tark etib, Tojikistonga ketib bo’lgan edi.
Shuning uchun Rossiya huquqni muhofaza qilish organlari Tojikistondagi hamkasblariga murojaat qilgan. Tojikistonlik militsiyachilar o’z navbatida, bu holat haqida ma’lumot olgach, darhol gumonlanuvchini uyidan hibsga olishdi. Shunday qilib, gumonlanuvchi rossiyalik tergovchilar bilan onlayn tarzda so’roq-savol qilingan va ayolni o’ldirganiga iqror bo‘lgan. Xabar berilishicha, iqrorlikdan tashqari, gumonlanuvchi fojia tafsilotlarni to‘liq ochib bergan.
Gumonlanuvchining ko’rsatmasi bo’yicha, ayolning jasadi topilgan. Tergov qo’mitasi xabar berishicha, ko’plab jarohatlarga ega jasad Gatchinskiy tumani, Romanovka qishlog’i yaqinida topilgan. Tergov versiyasiga ko’ra, erkak ayolga o’z mashinasining salonida montirovka bilan ko’plab jarohatlar yetkazgan. Hatto qizning iyagida teshik aniqlangan.
Ma’lum bo’lishicha, gumonlanuvchi muhojir Sankt-Peterburgda 10 yildan ortiq yashagan. Avval ham og’ir modda bo’yicha sudlangan va Rossiyadan deportatsiya qilingan. Biroq keyinchalik, ismini o’zgartirib, yana Rossiya Federatsiyasiga kelishga muvaffaq bo’lgan.
Yuz bergan voqea bo’yicha 40 yoshli Tojikiston fuqarosini Rossiyaga ekstraditsiya qilish masalasi ko’rib chiqilmoqda, deb xabar beradi “АиФ Санкт-Петербург” nashri.

Уроженца Таджикистана задержали на родине по подозрению в убийстве молодой девушки в Ленинградской области. Местная полиция задержала мужчину, а затем он по видеосвязи рассказал полицейским Петербурга, где спрятал тело похищенной и убитой.
Ранее стало известно, что погибшая — 32-летняя сотрудница алкогольного магазина. Она являлась гражданкой Таджикистана. После пропажи девушки в полицию обратился её брат. Поиски продолжались более двух недель. Было возбуждено уголовное дело по статье об убийстве.
Как рассказал брат девушки в конце февраля, 40 летний ухажёр, представившись под вымышленным именем, пригласил девушку прокатиться на машине и увез её в неизвестном направлении. Ухажёр также являлся гражданином Таджикистана. Поэтому, на момент, когда информация об этом происшествии поступила в полицию, мужчина уже успел покинуть страну, уехав в Таджикистан.
Поэтому правоохранительные органы России обратились к коллегам в Таджикистане. Те, в свою очередь, получив информацию об этом инциденте, незамедлительно задержали подозреваемого. Так подозреваемый прошёл онлайн-допрос с российскими следователями и признался в убийстве девушки раскрыв подробности.
По наводке подозреваемого, был найден труп девушки. Как сообщает Следственный комитет, труп со множеством травм обнаружили в Гатчинском районе неподалёку от деревни Романовка. По версии следствия, мужчина нанёс девушке множественные травмы монтировкой в салоне своего автомобиля. У девушки обнаружено отверстие в подбородке.
Как выяснилось, подозреваемый больше 10 лет проживал в Северной столице. Ранее был судим по тяжкой статье и депортирован из России. Однако позже, сменив имя, ему удалось вновь приехать в РФ.
По факту случившегося рассматривается вопрос экстрадиции 40 летнего гражданина Таджикистана в Россию, АиФ Санкт-Петербург.