Улар немис армиясига қарши курашиш мақсадида Марказий Осиёдаги ўз уйларини ташлаб келишган. Сўнгра асирга тушишган ва жулдур уст-бошли бу аскарларни Нидерландияда жойлашган концлагерга жўнатишган. Ҳозир ҳаёт бўлганларнинг жуда кам қисми ҳолландларнинг Амерсфорт шаҳри яқинида отиб ташланган 101 нафар ўзбекни эслайди. Агар синчков ҳолланд журналисти бўлмаганида, улар ҳақидаги хотира умуман йўқ бўлиб кетар эди, — деб ёзади BBC.
Ҳар баҳор юзлаб ҳолландлар — эру-хотинлар, ёшлар ва қариялар Утрехтдан унча узоқда бўлмаган Амерсфорт ўрмонида йиғилишади.
Бу ерда улар нацистлар томонидан отиб ташланган, сўнгра ярим асрдан зиёд вақт унутиб юборилган 101 совет аскари хотирасига чироқ ёқишади.
Бу воқеа 18 йил олдин маълум бўлган эди. Ўшанда ҳолланд журналисти Ремко Рейдинг Россияда бир неча йил ишлаганидан сўнг Амерсфортга келади. У дўстидан шаҳардан нарироқдаги совет жангчилари қабристони ҳақида эшитиб қолади.
«Мен таажжубга тушдим, чунки шу вақтгача у ҳақида умуман эшитмаган эдим. — дея ҳикоя қилади Рейдинг. — Мен қабристонга бордим, гувоҳларни ахтариб, архивлардан материаллар тўплай бошладим».
Аниқланишича, бу жойда 865 нафар совет жангчиси дафн этилган экан. 101 нафар аскардан бошқа жасадлар Германия ёки Ҳолландиянинг бошқа ҳудудларидан келтирилган экан.
Бироқ 101 аскар — уларнинг ҳаммасининг исми номаълум — Амерсфортнинг ўзида отиб ташланган.
Уларни Германия совет иттифоқи ҳудудига бостириб кирганининг дастлабки ҳафталарида Смоленск остонасида асирга олишган ва нацистлар томонидан оккупация қилинган Нидерландияга пропаганда мақсадларида жўнатишган.
«Улар атайлаб, нацистик ғояларга қаршилик қилаётган ҳолландларга кўрсатиш учун осиёча кўринишга эга бўлган аскарларни йиғиб олишган, — дейди Рейдинг. — Нацистлар уларни untermenschen — чала инсон деб атаб, ҳолландлар бундай совет фуқароларини кўрса немислар тараф бўлиб қолади, деб ўйлашган».
Фото: Лагерь комменданти Карл Петер Берг 1949 йилда отиб ташланган.
NATIONAL ARCHIVES OF THE NETHERLANDS
Амерсфорт концлагерида немислар ҳолланд коммунистларини ушлаб туришарди — немислар айнан ўшаларнинг совет кишилари ҳақидаги фикрини ўзгартиришни мақсад қилишганди. Улар асирларни 1941 йил августидан бошлаб маҳаллий яҳудийлар билан бирга ушлаб туришган, сўнгра уларнинг барчасини бошқа лагерларга жўнатмоқчи бўлиб туришган.
Лекин режа иш бермаган.
91 ёшли Ҳенк Брукҳаузен — ҳалигача тирик бўлган камсонли гувоҳлардан бири. У ўспиринлик пайтида шаҳарга совет асирларини қандай ҳайдаб келишганини эслайди.
«Кўзимни юмсам уларнинг зўрға оёқ судраб келаётгани юзлари кўз олдимда гавдаланаверади, — дея ҳикоя қилади у. — Увада бўлиб кетган уст-бошда улар ҳаттоки аскарларга ҳам ўхшашмасди. Уларнинг фақат юзларини кўриш мумкин эди».
Фото: 91 ёшли Ҳенк Брукҳаузен
«Нацистлар уларни одамларга намойиш қилиб, шаҳарнинг бош кўчаси бўйлаб, вокзалдан концлагергача етаклашди. Уларнинг жуссалари кичик ва нимжон эди, оёқларига турли латталарни боғлаб олишганди. Баъзилари зўрға оёқ босар, ёнидаги шериклари суяб келишарди», — деб ҳикоя қилади Брукҳаузен.
Баъзи бир асирлар йўловчиларга қараб, имо-ишора қилиб, оч эканликларини билдирарди.
«Биз улар учун бироз нон ва сув олиб келдик, бироқ нацистлар уларни қўлимиздан уриб туширишди, — деб эслайди Брукҳаузен. — Немислар асирларга ёрдам беришимизга йўл қўйишмади».
Брукҳаузен бу асирларни бошқа умуман учратмаган ва улар билан концлагерда нима воқеалар рўй берганидан бехабар.
Рейдинг ҳолланд архивларидан материаллар йиғишни бошлаб юборади.
Унинг аниқлашича, асирларнинг аксарияти ўзбеклар бўлган экан. Лагерь раҳбарияти токи ССнинг русча гапира оладиган офицери келиб, уларни сўроққа тутгунга қадар бундан бехабар бўлган.
Фото: Таржимон Алсхер рус тилини Польшада ўрганган.
Рейдингнинг аниқлашича, уларнинг кўп қисми Самарқанддан бўлган. «Эҳтимол, улардан баъзилари қозоқ, қирғиз ёки бошқирд бўлгандир, бироқ катта қисми ўзбек бўлган», — дея аниқлик киритади у.
Рейдинг, шунингдек, лагерда марказий осиёлик асирларга лагерда бошқалардан кўра ёмонроқ муносабатда бўлишганини ҳам аниқлаган.
«Дастлабки уч кунда ўзбекларни лагерда овқатсиз, очиқ осмон остида, симтикан билан ўралган ҳудудда сақлашган», — дейди журналист.
«Немис съёмка гуруҳи бу «варварлар ва чала инсонлар» овқат учун бир-бирининг гўштини ейишини суратга олишга тайёрланган. Бу саҳна кўриниши пропаганда учун керак бўлган», — дея тушунтиради Рейдинг.
«Нацистлар оч ўзбеклар олдига бир буханка нон ташлайди. Немисларни таажжубда қолдириб, асирлардан бири нонни олади ва қошиқ билан тенг бўлади. Бошқалари сабр билан кутишади. Ҳеч ким урушмайди. Сўнг тенг бўлинган нонни ейишади. Нацистларнинг ҳафсаласи пир бўлади», — дейди журналист.
Фото: Ремко Рейдинг Амерсфортда ўлдирилган
865 совет аскаридан 200 нафарининг исмини аниқлаган
Лекин асирлар учун энг ёмони ҳали олдинда эди.
«Ўзбекларга лагердаги бошқа асирларга бериладиган хўракнинг ярим порцияси бериларди. Кимдир овқатини ўзбеклар билан бўлишмоқчи бўлса, жазо учун бутун лагер овқатсиз қолдириларди», — дея ҳикоя қилади ўзбек тарихчиси Баҳодир Узоқов. У Нидерландиянинг Гауда шаҳрида яшайди ва у ҳам Амертсфортдаги лагерь тарихи билан шуғулланади.
«Ўзбеклар овқат қолдиқлари ва картошка пўстлоғини ейишганда, нацистлар улар чўчқаларнинг емини егани учун калтаклашарди», — дейди у.
Рейдинг архивлардан топиб олган, лагер соқчиларининг ва асирларнинг хотираларига кўра, лагерда ўзбекларни доим калтаклаб туришган ва лагердаги энг оғир ишлар буюрилган: масалан, қаҳратон совуқда оғир ғиштлар, қум солинган қоплар ёки ғўлаларни ташитишган.
Архив маълумотлари Рейдинг томонидан ёзилган «Шарафли майдон фарзандлари» китоби учун асос бўлган.
Рейдинг томонидан аниқланган даҳшатга солувчи воқеалардан бири — лагерда ишлаган врач Николас ван Нювенҳаузен ҳақида ҳикоя қилади.
Икки ўзбек ўлиб қолгач, у бошқа асирларга мурдаларнинг бошини танасидан жудо қилиб, бош чаноғи топ-тоза бўлгунга қадар қайнатишни буюради, дейди Рейдинг.
Фото: Доктор Николас ван Нювенҳаузен урушдан сўнг
10 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинади
«Врач бу бош чаноқларини ўрганиш учун ўзининг ёзув столи устига жойлаштиради. Қандай бедодлик!» — дейди Рейдинг.
Очлик ва оғир меҳнатдан силласи қуриган ўзбеклар сичқон, каламуш ва ўт-ўланларни ея бошлашади. Улардан 24 нафари 1941 йилнинг қаҳратон қишига дош бермайди. Қолган 77 нафари бирор ишга ярамай, шунчалик заифлашиб қоладики, уларнинг кераги бўлмай қолади.
1942 йилнинг апрель ойи кунларидан бирида, эрта тонгда асирларга Франция жанубига, иссиқроқ лагерга жўнатилишларини айтишади.
Аслида эса, уларни яқинроқдаги ўрмонга элтиб, отиб ташлашади ва ҳаммасини битта чуқурга кўмишади.
«Уларнинг баъзилари йиғлар, иккинчилари шеригини қўлини маҳкам сиқиб, ўз ўлимига тик қараб турарди. Қочишга уринганларини немис аскарлари қувиб етиб отиб ташлашади», — дейди Рейдинг, отувнинг гувоҳи бўлган соқчилар ва ҳайдовчиларнинг хотираларига асосланиб.
«Фараз қилинг, сиз муаззин азон айтиб, намозга чорловчи, шамол қум ва чангни учириб бозор майдонида ўйнатувчи, кўчалардан турли ноз-неъматларнинг ҳиди анқиб турган ўз ватанингиздан 5 минг километр наридасиз. Сиз ўзингизга бегона юрт тилини билмайсиз, улар эса сизни тушунишмайди. Сиз нега бу инсонлар сизга ҳайвонга қилинадиган муомалани қилишаётганини тушунмайсиз».
Бу асирларнинг шахсини аниқлаштирувчи маълумот жуда кам. Нацистлар 1945 йилнинг майида чекина туриб, лагерь архивига ўт қўйишган.
Икки эркак тасвирланган фақат битта фотосурат сақланиб қолган, лекин уларнинг исми ёзилмаган.
Амерсфорт лагеридаги ўзбек асирлари
Ҳолланд асири томонидан қўлда чизилган тўққизта суратдан иккитасида исми ҳам ёзилган.
«Исмлар нотўғри ёзилган, лекин оҳангидан ўзбек исм-фамилияларига ўхшайди», — дейди Рейдинг.
«Бир исм Кадиру Хатам, иккинчиси Муратов Зайер деб ёзилган. Аслида биринчи исм – Қодиров Ҳотам, иккинчиси — Муротов Зоир бўлса керак».
Фото: Ҳотам Қодиров ва Зоир Муротов
Мен ўзбек исмлари ва уларнинг осиёча кўринишини дарҳол таниб оламан. Қўшилиб кетган қошлар, меҳрибон кўзлар, ярим аслзода юз кўринишлари — буларнинг бариси менинг мамлакатимда чиройли деб ҳисобланади, — дейди Баҳодир Узоқов.
Бу портретлар ёш йигитларники, кўринишидан улар 20 ёшлар атрофида ёки ёшроқ ҳам бўлиши мумкин.
Эҳтимол, уларнинг оналари келин топиб қўйган, оталари эса тўй учун жонлиқ боқаётган бўлгандир. Бу орада эса уруш бошланган.
Балким уларнинг орасида менинг ҳам қариндошларим бўлгандир. Менинг икки амаки бобом ва рафиқамнинг бобоси урушдан қайтмаган.
Баъзан менга боболаримиз немис қизларига уйланиб, Европада қолишга қарор қилишган, деб айтишарди. Бу чўпчакларни бувиларимиз ўзини хотиржам қилиш учун ўйлаб топишган, албатта, — дейди Баҳодир Узоқов.
Урушда жанг қилган 1,4 миллион ўзбекдан учдан бири урушдан қайтмаган ва камида 100 минг нафари бедарак кетган, деб ҳисобланади.
Фото: Ҳотам Қодиров (чапда) ва номаълум асир,
балким яна ўша Зоир Муротов тасвирланган сурат
Нега Амерсфортда отилган ўзбек аскарларидан ўша исми маълум иккитасидан бошқалари шу вақтгача таниб олинмаган?
Бош сабаблардан бири — иккинчи жаҳон уруши ўрнини эгаллаган ва Ғарбий Европа ҳамда СССРни ғоявий душманларга айлантирган совуқ уруш.
Ўлдирилган ўзбек аскарларини аввалига биродарлик қабристонидан, оддий қабристонга, сўнгра совет жангчилари учун ажратилган махсус қабристонга олиб ўтишган.
Рейдинг эса таслим бўлмоқчи эмас: у отиб ташланганларнинг исмларини ўзбек архивларидан қидириб кўрмоқчи.
«Тирик қолган ёки совет ҳукуматида ўлими ҳақида бирор маълумот бўлмаган совет аскарлари ҳақидаги ҳужжатлар, КГБнинг маҳаллий бўлинмаларига жўнатилган. Афтидан, 101 нафар ўзбек аскари ҳақидаги маълумотлар Ўзбекистон архивларида сақланаётган бўлиши мумкин», — дейди Рейдинг.
«Агар уларга рухсат ололсам, улардан баъзиларини аниқлай олишим мумкин», — дея ўзига ишонмоқда Ремко Рейдинг.

Они покинули свои дома в Центральной Азии, чтобы воевать против немецкой армии. Позже, одетых в лохмотья, их взяли в плен и отвезли в концентрационный лагерь в Нидерландах. Немногие из ныне живущих помнят о 101 узбеке, убитом в лесу неподалеку от голландского Амерсфорта в 1942 году. Память о них могла бы быть стерта окончательно, если бы не один дотошный голландский журналист.
Каждую весну сотни голландцев — мужчин и женщин, молодых и пожилых — собираются в лесу рядом с городом Амерсфорт, что недалеко от Утрехта.
Здесь они зажигают свечи в память о 101 советском солдате, которые были расстреляны нацистами на этом месте, а после забыты более чем на полвека.
Эта история всплыла 18 лет назад, когда голландский журналист Ремко Рейдинг вернулся в Амерсфорт после нескольких лет работы в России. От друга он услышал о советском военном кладбище, находящемся неподалеку.
«Я был удивлен, потому что никогда до этого не слышал про него. — рассказывает Рейдинг. — Я съездил на кладбище и стал искать свидетелей и собирать материалы по архивам».
Выяснилось, что на этом месте были похоронены 865 советских солдат. Все, кроме 101 солдата, были привезены из Германии или других регионов Голландии.
Однако 101 солдат — все безымянные — был расстрелян в самом Амерсфорте.
Их взяли в плен под Смоленском в первые недели после вторжения Германии на территорию Советского Союза и отправили в оккупированную нацистами Голландию для пропагандистских целей.
«Они специально отобрали пленных с азиатской внешностью, чтобы показать их голландцам, сопротивлявшимся нацистским идеям, — говорит Рейдинг. — Они называли их untermenschen — недочеловеками — надеясь, что как только голландцы увидят, как выглядят советские граждане, они присоединятся к немцам».
Коммендант лагеря Карл Петер Берг был расстрелян в 1949 годуВ концлагере Амерсфорта немцы держали голландских коммунистов — именно их мнение о советских людях надеялись изменить нацисты. Их держали там с августа 1941 года вместе с местными евреями, откуда их всех должны были переправить в другие лагеря.
Но план не сработал.
91-летний Хенк Брукхаузен — один из немногих оставшихся в живых свидетелей. Он вспоминает, как, будучи подростком, наблюдал за прибывшими в город советскими пленными.
«Когда я закрываю глаза, я вижу их лица, — рассказывает он. — Одетые в лохмотья, они даже не выглядели как солдаты. Можно было увидеть только их лица».
Хенк Брукзаузен — один из немногих свидетелей, кто видел узбекских военнопленных«Нацисты провели их по главной улице, выставляя напоказ, от вокзала до самого концлагеря. Они были слабые и маленькие, их ноги были обернуты в старые тряпки. Некоторые из них еле держались на ногах, их поддерживали идущие рядом товарищи», — продолжает Брукхаузен.
Некоторые пленные обменивались взглядом с прохожими и жестами показывали, что они голодны.
«Мы принесли немного воды и хлеба для них, — вспоминает Брукхаузен. — Но нацисты выбивали все из наших рук. Они не разрешали нам помогать им».
Брукхаузен больше никогда не видел этих пленных и не знал, что с ними случилось в концлагере.
Рейдинг начал собирать материалы по голландским архивам.
Он обнаружил, что в основном это были пленные узбеки. Руководство лагеря не знало об этом до тех пор, пока не приехал говорящий по-русски офицер войск СС и не начал их допрашивать.
Переводчик Эрнст Алшер выучил русский язык в ПольшеБольшинство из них, по словам Рейдинга, были из Самарканда. «Возможно, некоторые из них были казахами, киргизами или башкирами, но большинство были узбеками», — уточняет он.
Рейдинг также выяснил, что к пленным из Средней Азии относились в лагере хуже, чем ко всем остальным.
«Первые три дня в лагере узбеков держали без еды, под открытым небом, на территории, огражденной колючей проволокой», — рассказывает журналист.
«Немецкая съемочная группа готовилась заснять момент, когда эти «варвары и недочеловеки» начнут драться за еду. Эту сцену нужно было заснять для пропаганды», — объясняет Рейдинг.
«Нацисты кидают буханку хлеба голодным узбекам. К их удивлению, один из пленных спокойно берет буханку и ложкой делит ее на равные части. Другие терпеливо ждут. Никто не дерется. Потом они делят поровну куски хлеба. Нацисты разочарованы», — рассказывает журналист.
Ремко Рейдинг нашел родственников 200 из 865 советских солдат, похороненных в АмерсфортеНо худшее для пленных было впереди.
«Узбекам выдавали по половине порции, которую получали другие пленные. Если кто-то пытался с ними поделиться, в наказание весь лагерь оставался без еды», — рассказывает узбекский историк Баходир Узаков. Он живет в голландском городе Гауда и тоже занимается историей лагеря в Амерсфорте.
«Когда узбеки ели остатки и картофельную кожуру, нацисты избивали их за то, что они едят корм для свиней», — говорит он.
Из признаний лагерных охранников и воспоминаний самих пленных, которые Рейдинг нашел в архивах, он узнал, что узбеков постоянно избивали и давали им выполнять самые худшие лагерные работы — например, перетаскивание тяжелых кирпичей, песка или бревен в мороз.
Архивные данные стали основой для написанной Рейдингом книги «Дитя поля Славы».
Одна из самых шокирующих историй, обнаруженных Рейдингом, — о лагерном враче, голландце Николасе ван Ньювенхаузене.
Когда двое узбеков погибли, он приказал другим пленным обезглавить их и варить их черепа, пока те не станут чистыми, рассказывает Рейдинг.
Доктор Николас ван Ньювенхаузен был приговорен после войны к 20-летнему заключению, но отсидел 10 лет«Врач держал эти черепа на своем письменном столе для изучения. Какое безумие!» — говорит Рейдинг.
Страдавшие от голода и изнеможения, узбеки стали есть крыс, мышей и растения. 24 из них не пережили суровую зиму 1941 года. Остальные 77 перестали быть нужны, когда ослабели настолько, что не могли больше работать.
Ранним утром в апреле 1942 года пленным было сказано, что их перевезут в другой лагерь на юг Франции, где им будет теплее.
На самом деле их отвезли в ближайший лес, где расстреляли и захоронили в общей могиле.
«Некоторые из них плакали, другие взялись за руки и смотрели в лицо своей смерти. Тех, кто попытался бежать, немецкие солдаты догоняли и расстреливали», — говорит Рейдинг, ссылаясь на воспоминания лагерных охранников и водителей, которые были свидетелями расстрела.
В первых двух рядах неизвестных могил похоронены узбеки«Представьте, вы находитесь в 5 тысячах километров от дома, где муэдзин созывает всех на молитву, где ветер кружит песок и пыль на рыночной площади и где улицы наполнены ароматом пряностей. Вы не знаете языка чужестранцев, а они не знают вашего. И вы не понимаете, почему эти люди обращаются с вами как с животным».
Информации, которая помогла бы идентифицировать этих пленных, очень мало. Нацисты сожгли лагерный архив перед отступлением в мае 1945 года.
Сохранилась только одна фотография, на которой запечатлены двое мужчин — ни один из них не назван по имени.
Вот та самая фотография военнопленных-узбеков. Имена людей на снимке неизвестныИз девяти нарисованных от руки голландским пленным портретов только на двух подписаны имена.
«Имена написаны неправильно, но по звучанию они похожи на узбекские», — говорит Рейдинг.
«Одно имя написано как Кадиру Кзатам, другое как Муратов Зайер. Скорее всего, первое имя — Кадыров Хатам, а второе — Муратов Заир».
Хатам Кадыров и Заир МуратовЯ сразу же узнаю узбекские имена и азиатские лица. Сросшиеся брови, нежные глаза и черты лица полукровок — все это считается красивым в моей стране.
Это портреты молодых мужчин, на вид им чуть больше 20, может и меньше.
Вероятно, их матери уже подыскивали им подходящих невест, а их отцы уже купили теленка для свадебного пиршества. Но тут началась война.
Мне приходит на ум, что среди них могли быть и мои родственники. Два моих двоюродных дедушки и дедушка моей жены не вернулись с войны.
Иногда мне говорили, что мои двоюродные дедушки женились на немках и решили остаться в Европе. Эту историю наши бабушки сочинили для собственного успокоения.
Из 1,4 млн воевавших узбеков треть не вернулись с войны и по меньшей мере 100 тысяч до сих пор считаются пропавшими без вести.
Еще один рисунок, запечатлевший Хатама Кадырова (слева) и неназванного пленника, возможно Заира МуратоваПочему расстрелянные в Амерсфорте узбекские солдаты так и не были опознаны, кроме тех двоих, чьи имена известны?
Одна из причин — Холодная война, быстро пришедшая на смену Второй мировой и превратившая Западную Европу и СССР в идеологических врагов.
Другая — решение Узбекистана забыть о советском прошлом после обретения независимости в 1991 году. Ветераны войны больше не считались героями. Памятник семье, усыновившей 14 детей, потерявших родителей во время войны, был убран с площади в центре Ташкента. Правда, новый президент страны обещает вернуть его обратно.
Проще говоря, поиск пропавших несколько десятилетий назад солдат не входил в приоритеты узбекского правительства.
Убитых узбеков перенесли сначала из братской могилы на кладбище, а затем на специальное захоронение советских военнопленныхНо Рейдинг не сдается: он думает, что сможет найти имена расстрелянных в узбекских архивах.
«Документы советских солдат — оставшихся в живых или тех, о чьих смертях у советской власти не было информации, были отправлены в местные отделения КГБ. Скорее всего, имена 101 узбекского солдата хранятся в архивах в Узбекистане», — говорит Рейдинг.