“Мекендештер” (“Ватандошлар”) шаҳар жамоат ташкилоти қирғизистонлик мигрантларга ижтимоий-маданий мослашиш ва интеграциялашувида ёрдам беради.
Мазкур ташкилотда чет эл фуқаролари бепул юридик маслаҳат олишлари мумкин. Мутахассислар мигрантларга Россиянинг миграция қонунчилигидаги ўзгаришларни батафсил тушунтирадилар, тиббий кўрикдан ўтиш, бармоқ изларини олиш, яшаш жойида рўйхатдан ўтиш зарурлиги ҳақида гапирадилар. Шунингдек, марказда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, ёшлар тарбияси, болаларнинг мактабгача таълим-тарбиясини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
“Мигрантларнинг  тил билмаслиги, қонунларни билмаслик, нотўғри йўналиш, менталитет, урф-одатлардаги тафовут, ўз ҳуқуқлари ва шаҳарда содир бўлаётган воқеалардан паст даражада хабардорлик улар учун тўсиқ бўлмоқда. Мигрантлар тез-тез виждонсиз иш берувчилар ва уй эгаларига дуч келмоқдалар.
Марказга келган фуқароларга адвокатимиз ва кўнгиллиларимиз меҳнат шартномаларини расмийлаштириш, давлат муассасалари қабулига ёзилиш, турли масалалар бўйича маслаҳатлар беришлари мумкин. Аслида биз давлат идораларига ҳам ёрдам берамиз. Ахир она тилингизда тушунтирсангиз, мигрантлар яхши тушунади”, деди “Мекендештер” маркази раиси Зийна Бакирова “АСИ” нашрига.
Мигрантларни маданий-ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш маркази ватандошларнинг ўзига хослигини сақлаб қолиш билан шуғулланади. Бу ерда қирғиз маданияти ва анъаналари кўргазмаси очилди, кутубхона ташкил этилади, учрашувлар, давра суҳбатлари ўтказилади. Шунингдек, мигрантлар Челябинск тарихи ва диққатга сазовор жойлари бўйича маърифий маърузалар, оммавий байрамлар, мусобақаларда қатнашишлари мумкин бўлади.
“Биз улар ўз маданиятини билишларини ва ўз ватанларидан узоқда бўлганларида ижодий қобилиятларини намоён этишларини истаймиз. Бизда ҳамон Россияда туғилган қирғизистонлик ватандошлар фарзандларининг она тилини билмаслиги билан боғлиқ ўта кескин муаммо бор. Шу боис улар учун курслар очишни режалаштирганмиз, катта ёшли меҳнат мигрантларинга рус тилини ўргатамиз. Бунинг учун аллақачон ўқитувчиларни ҳам танлаб олганмиз”, — дея хулоса қилди Бакирова.
Келгуси йилнинг март ойида ННТ анъанавий баҳорги  “Наврўз” байрамини ташкил қилади ва биринчи марта Челябинскда Россияда ишлаётган мигрантлар муаммоларига бағишланган Меҳнат форумини ташкил қилади. Улар ўзаро тажриба алмашиш учун турли вилоятлардан мутасаддилар, диаспора вакиллари, ижодий жамоаларни таклиф этишни режалаштирган. Бу ҳақда “АСИ” нашри маълум хабар берди.

Администрация Челябинска выделила помещение в безвозмездное пользование.
Городская общественная организация «Мекендештер» («Соотечественники») оказывает помощь киргизским мигрантам в социокультурной адаптации и интеграции.
Иностранные граждане могут получить бесплатные юридические консультации. Специалисты подробно объясняют изменения в миграционном законодательстве России, рассказывают о необходимости прохождения медосвидетельствования, дактилоскопии, постановки на учет по месту жительства. Особое внимание уделяют профилактике правонарушений, воспитанию молодежи, обеспечению детей школьным образованием.
«Мигранты сталкиваются с языковым барьером, незнанием законов, плохим ориентированием, различием в менталитете, традициях, низким уровнем информированности о своих правах и тем, что происходит в городе. Они часто встречаются с недобросовестными работодателями и арендодателями.
Люди могут прийти в центр, где наш юрист и волонтеры помогут составить трудовые договоры, записаться на приемы в госучреждения, проконсультируют по разным вопросам. По сути мы помогаем и госорганам. Ведь когда объясняешь на родном языке, мигранты лучше понимают», — рассказала АСИ председатель центра «Мекендештер» Зыйна Бакирова.
Центр культурной и правовой поддержки мигрантов позаботится о сохранении самобытности соотечественников. Здесь открыли выставку киргизской культуры и традиций, создадут библиотеку, будут проходить встречи, круглые столы. Мигранты также смогут посетить познавательные лекции об истории и достопримечательностях Челябинска, массовые праздники, конкурсы.
«Хотим, чтобы, находясь вдали от родины, они знали свою культуру, могли проявить творческие способности. У нас очень острой остается проблема незнания родного языка детьми соотечественников из Киргизии, которые родились в России. Поэтому мы планируем открыть для них курсы, а взрослых трудовых мигрантов будем обучать русскому языку. Преподаватели уже есть», — заключила Бакирова.
В марте следующего года НКО организует традиционный праздник весеннего равноденствия «Новруз» и впервые организует в Челябинске Форум труда по проблемам мигрантов, работающих в России. Планируют пригласить чиновников, представителей диаспор, творческие коллективы из разных регионов для обмена опытом. Об этом пишет интернет-издание “АСИ”.