Украинага қарши урушга боришдан бош тортиш қарори Россиядаги тожик муҳожирлар учун оғир оқибатларга олиб келди, улардан икки нафари қаттиқ қийноқларга ва депортацияга учради.
Анвар (исми хавфсизлик нуқтаи назаридан ўзгартирилган) Москва вилоятидаги “Сахарово” миграция марказига ташриф буюрган куни армияга таклиф қилинган. Ундан ўз ихтиёри билан урушга бориш тўғрисида шартнома имзолашни сўрашган, бироқ рад жавобидан кейин калтакланган.
Анвар қаровсиз қолган онаси учун масъулият туфайли бу таклифни қабул қила олмаслигини тушунтирган. Унга ишонмаган  марказ ходимлари унга жисмоний куч ишлатишган.
Яна бир муҳожир, тожикистонлик Мансур Ҳожиев Перм вилояти миграция бўлимида худди шундай ҳолатга дуч келган. У урушда қатнашиш учун шартнома имзолашдан бош тортганидан сўнг уни гиёҳванд моддаларни истеъмол қилишда айблашган. Мансур қаттиқ қийноқларга солиниб, сохта иқрорномага имзо чекишга мажбур бўлган.
Иккала муҳожир ҳам урушдан бош тортиш қурбони бўлган, қийин вазиятларга тушиб қолган ва зўравонликка дуч келган. “Сахарово” маъмурияти ва миграция департаментининг позицияси номаълумлигича қолмоқда.
Украинага жангга жўнатилган ўнлаб Тожикистон фуқаролари ҳақида маълумотлар маълум бўлди. Баъзиларни шартнома имзолашга кўндиришган бўлса, бошқаларга Россияда қамоқдан озод қилиш ваъда қилинган, айримлари эса Россия фуқаролигини олиш ниятида бўлишган. Йигирмадан ортиқ  тожикистонликларнинг жанговар ҳаракатларда ҳалок бўлгани ҳақида хабарлар тасдиғини топган. Тожикистон ҳукумати ўз фуқароларини Россия томонида урушда қатнашишга чақирилаётганига нисбатан сукут сақлашни маъқул кўрмоқда.

Решение отказаться идти на войну против Украины привело к печальным последствиям для мигрантов в России, двух из которых подвергли жестоким пыткам и депортации.
Анвару (имя изменено из соображений безопасности) предложили вступить в армию в день его визита в Миграционный центр “Сахарово” в Подмосковье. Ему предложили подписать согласие добровольно отправиться на войну, но после отказа его избили.
Анвар объяснил, что не мог принять предложение из-за ответственности за свою матерь, которая осталась без присмотра. Его попытки убедить сотрудников центра не увенчались успехом, и его подвергли избиениям.
Другой мигрант, Мансур Ходжиев из Таджикистана, столкнулся с аналогичной ситуацией в отделе по миграции в Пермском крае. Он отказался подписать контракт на участие в войне и был обвинен в употреблении наркотиков. Мансура подвергли жестоким пыткам, он вынужден был подписать ложное признание.
Оба мигранта стали жертвами отказа от войны, попав в сложные ситуации и столкнувшись с насилием. Позиция администрации “Сахарово” и отдела по миграции остается неизвестной.
Сведения о десятках таджикских граждан, отправленных на войну в Украину, стали известны. Некоторых уговорили подписать контракт, другим пообещали освобождение из тюрьмы в России, а кто-то поверил в перспективу получения российского гражданства. Родственники подтверждают более 20 случаев гибели таджиков в военных действиях. Власти Таджикистана предпочитают молчать о призыве своих граждан к участию в войне на стороне России”.