Uzbekistan Airways Миллий авиакомпанияси 1992 йилда Куала Лумпурга парвозларни амалга ошира бошлаган, бироқ кейинчалик пандемия сабабли рейслар тўхтатилганди.
Uzbekistan Airways Миллий авиакомпанияси матбуот хизматининг хабар беришича, Малайзиядан келган саёҳатчилар зиёрат туризмига жуда қизиқишади ва Самарқанд, Бухоро, Хива шаҳарлари уларнинг асосий ташриф буюрадиган жойлари ҳисобланади.
Мамлакатимиз фуқаролари орасида эса Малайзияга дам олиш, шунингдек, таълим, тадбиркорлик, тиббий туризм каби йўналишларда саёҳат қилиш истагида бўлганлар кўпчиликни ташкил этади.
“Пандемия йўловчилар ташиш саноатининг заифлигини кўрсатди. Даромадларнинг пасайиши парвозлар сонининг камайиши ва узоқ вақт давомида ҳаво кемалари ерда техник хизмат кўрсатиш харажатларининг ошиши, авиапарк ва ходимларни парвозларни тиклашга тайёрлаш билан боғлиқ. Узоқ тикланиш жараёнига қарамай, миллий авиаташувлар 2022 йилга келиб пандемиядан олдинги кўрсаткичларга қайтишга муваффақ бўлди ва 2019 йилдаги кўрсаткичлардан илгарилаб кетди. Шунингдек, энди Осиёдаги машҳур йўналишларни, жумладан, Малайзияга қатновларни тиклаш ҳам жуда муҳимдир. Ишончим комилки, Тошкент-Куала Лумпур ўртасидаги мунтазам авиақатновлар икки мамлакатда туризмни ривожлантириш ва икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлашга хизмат қилади”, – деди авиакомпания бошқаруви раиси Илҳом Маҳкамов.
Uzbekistan Airways Миллий авиакомпанияси жорий йилнинг ноябрь ойидан “Тошкент – Куала Лумпур – Тошкент” йўналиши бўйича мунтазам авиақатновларни йўлга қўйишни режалаштирмоқда.

Авиакомпания начала выполнять рейсы в Куала-Лумпур в 1992 году, по позже они были прекращены из-за пандемии.
Как сообщили в пресс-службе Uzbekistan Airways, пассажиры из Малайзии заинтересованы к паломническому туризму в Самарканде, Бухаре и Хиве.
Пассажиры из Узбекистана путешествуют в Малайзию для отдыха, а также для обучения в вузах, предпринимательства и медицинского туризма.
«Пандемия показала уязвимость отрасли пассажирских перевозок. Падение доходов обусловлено как уменьшением количества рейсов, так и ростом расходов на наземное обслуживание самолетов в течение длительного промежутка времени, подготовку авиапарка и персонала к восстановлению полетов. Несмотря на длительный восстановительный процесс, национальный авиаперевозчик к 2022 году смог вернуть допандемийные показатели и успел превысить цифры 2019 года. Теперь также важно восстановить популярные направления и в Азию, в том числе в Малайзию. Я уверен, что регулярные рейсы между Ташкентом и Куала-Лумпуром послужит развитию туризма в двух стран и укреплению двусторонних отношений», – сказал председатель правления авиакомпании Ильхом Махкамов.
Uzbekistan Airways планирует запустить регулярные рейсы «Ташкент – Куала-Лумпур – Ташкент» в ноябре текущего года.