Маълум бўлишича, жаҳон марказий банклари жорий йилнинг май ойида олтин-валюта захираларидан 27,4 тонна олтин сотган. Бу Жаҳон Олтин Кенгаши (WGC, World Gold Council – 1987 йилда олтинга бўлган талабни рағбатлантириш учун дунёдаги асосий олтин ишлаб чиқарувчилар томонидан тузилган ташкилот) томонидан ҳисоблаб чиқилган.
Таққослаш учун, бир ой аввал, апрел ойида савдо ҳажми 69,4 тоннани ташкил қилган эди.
2023 йилнинг май ойида Туркия қимматбаҳо металнинг энг йирик давлат сотувчисига айланди. Мамлакат 62,8 тонна олтин сотган. Ўзбекистон заҳиралари ҳам 10,9 тоннага камайди. Қозоғистон ва Германия мос равишда 2,4 тонна ва 1,8 тонна билан кейинги ўринларда туради. Шу тариқа, май ойида Ўзбекистон асосий олтин сотувчилардан бирига айланди.
Асосий харидорларга келсак, Полша (19,9 тонна), Хитой (15,9 тонна), Сингапур (3,9 тонна), Россия (3,1 тонна), Ироқ (2,3 тонна), Ҳиндистон (1,9 тонна), Чехия (1,8 тонна) ва Қирғизистон. (1,5 тонна).

Стало известно, что мировые Центральные банки в мае текущего года продали 27,4 тонны золота из золотовалютных резервов. Это подсчитали в компании World Gold Council (WGC, Всемирный совет по золоту — организация, созданная в 1987 году основными производителями золота в мире с целью стимулирования спроса на золото).
Для сравнения, месяцем ранее, в апреле, продажи составили 69,4 тонны.
В мае 2023 года крупнейшим государственным продавцом драгметалла стала Турция. Страна реализовала 62,8 тонны золота. Запасы Узбекистана также снизились на 10,9 тонны. Следом идут Казахстан и Германия — 2,4 тонны и 1,8 тонны соответственно. Таким образом, в мае Узбекистан стал одним из главных продавцов золота.
Что касается основных покупателей, то закупали золото в резервы Польша (19,9 тонны), Китай (15,9 тонны), Сингапур (3,9 тонны), Россия (3,1 тонны), Ирак (2,3 тонны), Индия (1,9 тонны), Чехия (1,8 тонны) и Кыргызстан (1,5 тонны).