“Ўзбекистон ҳаво йўллари” Миллий авиакомпанияси 5 сентябрдан Ўзбекистондан барча йўналишлар бўйича ўз рейсларига авиачипталарни миллий валютада сотишни бошлади.
Ўзбекистон ҳудудида авиачипталарни сотиш барча тоифадаги йўловчилар — резидентлар ва норезидентлар учун миллий валютада амалга оширилади, дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, 2013 йил июлидан Миллий авиакомпания Ўзбекистондан Россия шаҳарларига амалга оширилувчи рейсларига мамлакат фуқаролари учун хорижий валютада сотишни йўлга қўйган эди. Чет эл фуқаролари учун эса барча йўналишларга фақатгина хорижий валютада сотилган.
Батафсил маълумот олиш учун МАКнинг авиачипталар сотиш бўйича расмий идоралари ёки 140-02-00 рақамларига қўнғироқ қилиш мумкин.
2 сентябрь куни Ўзбекистон Президенти “Валюта сиёсатини эркинлаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонини имзолади. Унга кўра 5 сентябрдан бошлаб маҳсулотлар, ишлар ва хизматлар учун нарх ва тарифлар фақатгина миллий валютада белгиланади.

Национальная авиакомпания «Узбекистон хаво йуллари» с 5 сентября перешлана реализацию авиабилетов на собственные рейсы по всем направлениям из Узбекистана за национальную валюту.
Реализация авиабилетов на территории Узбекистана будет осуществляться в национальной валюте для всех категорий пассажиров — резидентов и нерезидентов, говорится в сообщении компании.
Напомним, с июля 2013 года Национальная авиакомпания продавала билеты на рейсы из Узбекистана в города России резидентам страны за иностранную валюту. Билеты нерезидентам на все направления продавались только за инвалюту.
Для получения подробной информации можно обратиться в официальные офисы продажи авиабилетов НАК или позвонив в колл-центр по номеру 140−02−00.
2 сентября Президент Узбекистана подписал указ «О первоочередных мерах по либерализации валютной политики», согласно которому с 5 сентября цены и тарифы на товары, работы и услуги отныне определяются только в национальной валюте.