АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси бу йил гринкард ютганлар бўйича маълумот берди.
Ўзбекистон берилган гринкардлар сони бўйича жаҳон рейтингида еттинчи ўринни эгаллади, деб хабар беради АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси.
Дипломатик баёнотда Қўшма Штатларда яшаш, ўқиш ва ишлашнинг кўплаб усуллари мавжудлиги таъкидланади ва одамларни саёҳат қилиш учун қонуний ва хавфсиз йўлларни танлашга тарғиб қилинади.
2023 йилги мавсумда гринкард учун 119 мингдан ортиқ киши рўйхатдан ўтган ва ўзбекистонликлар Миср ва Жазоирдан кейин учинчи ўринни эгаллаган. Гринкард лотереясини 5529 нафар мисрлик, 5526 нафар жазоирлик ва 5511 нафар ўзбекистонлик ютгани аниқланди. Элчихона 7 сентябр куни барча мавжуд 55000 визалар берилгани муносабати билан дастур якунланганини эълон қилди. Элчихонада 3100 дан ортиқ суҳбатлар ўтказилди ва тегишли визалар расмийлаштирилди.
2024 йилги мавсум учун рўйхатга олиш 2023 йил 4 октябрдан 7 ноябргача давом этди. Натижалар 2024 йил май ойи бошида эълон қилиниши кутилмоқда. Гринкард  хорижликларга Қўшма Штатларда доимий яшаш ҳуқуқини беради ва унинг эгалари АҚШда иш, таълим ва бошқа давлат имтиёзларидан фойдаланиш имкониятига эга.

Посольство США в Узбекистане предоставило информацию о обладателях грин-карты в этом году.
Посольство США в Узбекистане заняло седьмое место в мире по количеству выданных иммиграционных виз по программе Green Card.
«Существует много способов жить, получить образование и заниматься трудовой деятельностью в США. Выбирайте легальный и безопасный путь для путешествия», — говорится в сообщении дипломатического ведомства.
По Green Card на сезон 2023 года зарегистрировалось более 119 тысяч человек, а участники из Узбекистана заняли третье место после Египта и Алжира среди победителей лотереи: в Египте – 5529; в Алжире – 5526; в Узбекистане — 5511; в Иране – 5506; в России – победило 5505 кандидатов.
7 сентября посольство объявило о досрочном прекращении программы. Причина этого в том, что все 55 000 имеющихся виз выданы. В посольстве США в Ташкенте прошли собеседование более 3100 заявителей и были выданы визы.
Регистрация на сезон 2024 года проходила с 4 октября 2023 года по 7 ноября 2023 года. Ожидается, что результаты будут опубликованы в начале мая 2024 года.
Грин-карта (Green Card) – это официальный документ, который даёт иностранцу право на постоянное проживание в США. Обладатели грин-карты имеют право на работу и учёбу в США, а также на получение государственных льгот и социальных программ. Грин-карта также является первым шагом к получению гражданства США.