Меҳнат мигрантларининг ҳол-аҳволидан хабар олиш, улар дуч келаётган муаммоларга баҳолиқудрат ечим топиш ниятида жорий йилнинг 9-20 октябрь кунлари Маҳаллаларда ёшлар билан ишлаш масалаларини мувофиқлаштириш бўйича республика комиссияси Россия Федерациясида таҳсил олаётган ва меҳнат қилаётган ўзбекистонлик ёшлар билан очиқ мулоқотлар ўтказишни режалаштирган.
Бугун Маҳаллаларда ёшлар билан ишлаш масалаларини мувофиқлаштириш бўйича республика комиссияси раиси Қаҳрамон Қуранбоев бошчилигидаги комиссия аъзолари Новосибирск шаҳрида истиқомат қиладиган ўзбекистонлик меҳнат муҳожирлари учун мўлжалланган ётоқхоналарда бўлиб у ерда яшаётган ҳамюртларимиз билан учрашди.
Ётоқхонада 62 нафар ҳамюртларимиз билан очиқ мулоқот ташкил этилиб, уларни қийнаган масалаларнинг айримлари шу ернинг ўзида ҳал этилди, қолганлари ишлаб чиқиладиган йўл харитага қўшишга келишиб олинди.
Маълум вақт, атрофлича ўрганишни тақозо этадиган мурожаатларни ҳал этиш бўйича мутасадди раҳбарларга тегишли топшириқлар берилди.
Аввалроқ сизга Ёшлар ишлари агентлиги Россия Федерациясида фаолият олиб бораётган ёшлар бандлигини таъминлаш, тадбиркорлик фаолиятига кўмаклашиш ва ҳуқуқий ёрдам олишлари учун янги платформани ишга туширишни режалаштираётгани ҳақида маълум қилинган эди.
Сафар давомида Новосибирск, Томск, Самара, Санкт-Петербург ва Москва шаҳарларида меҳнат қилаётган ўзбекистонлик меҳнат мигрантлари, таҳсил олаётган ўзбек ёшлари ва ўзбек диаспораси вакиллари, шунингдек, иш берувчилар билан учрашувлар ташкил этилади.

В целях выяснения положения трудовых мигрантов и нахождения эффективного решения проблем, с которыми они сталкиваются, 9-20 октября текущего года республиканская Комиссия по координации вопросов работы с молодежью в махаллях планировала провести открытые диалоги со студентами и мигрантами Узбекистана в Российской Федерации.
Сегодня члены комиссии во главе с председателем Республиканской комиссии по координации вопросов работы с молодежью в махаллях Кахрамоном Куранбоевым встретились с нашими соотечественниками, проживающими там в общежитиях, предназначенных для узбекских трудовых мигрантов, проживающих в Новосибирске.
В общежитии был организован открытый диалог с 62 нашими соотечественниками, часть проблем была решена тут же, а остальные было решено включить в разрабатываемую дорожную карту.
На определенный период времени официальным руководителям были даны соответствующие задачи по разрешению обращений, требовавших детального изучения.
Ранее сообщалось, что Агентство по делам молодежи планирует запустить новую платформу для обеспечения трудоустройства молодежи, действующую на территории Российской Федерации, поддержки предпринимательства и получения юридической помощи.
В ходе поездки будут организованы встречи с узбекскими трудовыми мигрантами, работающими в Новосибирске, Томске, Самаре, Санкт-Петербурге и Москве, учащейся узбекской молодежью и представителями узбекской диаспоры, а также работодателями.