Жорий йилда Ўзбекистон олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонларида абитуриентларнинг 49,4 фоизи 56,7 балл тўплай олмади, бу энг кам ўтиш баллидир.
Ўзбекистон Олий таълим вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малака баҳолаш агентлигидан маълум қилишларича, жорий йилда тест синовларида 888 минг 472 нафар абитуриент иштирок этган. Уларнинг 439 минг 337 нафари (49,4%) 56,7 балл ҳам тўплай олмаган.
“Демак, улар мандат комиссияси натижалари чиқмасдан туриб курашни тарк этган. Чунки 56,7 баллдан кам балл тўплаганлар, ҳатто квотада жой бўлса ҳам, ўқишга кира олмайди”, — деб ёзади блогер Хушнуд Худойбердиев.
56,7 баллдан юқори тўплаган абитуриентлар сони 449 минг нафарни (50,6%) ташкил этди. 2022 йилда 51,2% фоиз, яъни 550 000 абитуриент 56,7 ўтиш баллини тўплай олмаган эди.
2023 йилда энг ёмон кўрсаткич Сирдарё вилоятида (54,9 фоиз), ўтган йилдагидек нисбатан яхшироқ натижа Тошкент шаҳрида (40,8 фоиз) қайд этилди. Республиканинг 8 та ҳудудида абитуриентларнинг 50 фоиздан ортиғи 56,7 баллдан кам тўплаган.
Бу йил кириш имтиҳонларида 948 минг 486 нафар абитуриент иштирок этиши керак эди. Аммо агентлик маълумотларига кўра, тест синовлари натижалари баҳоланмаган абитуриентлар сони 59 866 нафарни ташкил этган, яъни бу номзодлар тест синовларида қатнашмаган. Шунингдек, тест синовлари давомида 148 нафар абитуриент четлаштирилган.
20 июл куни Ўзбекистондаги олий ўқув юртларига ҳужжат қабул қилиш жараёни якунланди. Абитуриентлар энг кўп ҳужжат топширган олий ўқув юрти Ўзбекистон Миллий университети бўлди. Ушбу университетга 36 782 абитуриент ҳужжат топширган.

В этом году на вступительных экзаменах в высшие учебные заведения Узбекистана 49,4 процента абитуриентов не набрали 56,7 балла, что является минимальным проходным баллом.
Согласно информации Агентства по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования Узбекистана, в этом году в тестовых испытаниях приняли участие 888 тысяч 472 абитуриента. Из них 439 тыс. 337 (49,4%) не смогли набрать и 56,7 балла.
«Значит, они выбыли из борьбы до того, как вышли результаты мандатной комиссии. Потому что те, кто набрал меньше 56,7 балла, даже при наличии места в квоте не смогут учиться», — пишет блогер.
Количество абитуриентов, набравших более 56,7 балла, составило 449 тысяч (50,6%). В 2022 году 51,2% процентов, т.е. 550 000 абитуриентов, не смогли набрать проходные 56,7 балла.
В 2023 году наихудший показатель зафиксирован в Сырдаринской области (54,9%), а относительно лучший результат зафиксирован в Ташкенте (40,8%), как и в предыдущем году. В 8 областях страны более 50 процентов абитуриентов набрали менее 56,7 балла.
В этом году во вступительных экзаменах должны были принять участие 948 486 абитуриентов. Однако, по информации агентства, количество абитуриентов, результаты тестов которых не оценивались, составило 59 866 человек, то есть эти кандидаты не принимали участия в испытаниях. Также во время тестирования были исключены 148 абитуриентов.
20 июля завершился процесс приема документов в вузы Узбекистана. Вузом, в который абитуриенты подали больше всего документов, стал Национальный университет Узбекистана. В этот вуз сдали документы 36 782 абитуриентов.