Россия бозоридан Visa и Mastercard чиқиб кетганидан сўнг МДҲ мамлакатларида россияликлар томонидан “карта туризми” ривожланиб кетди. 12 сентябрдан  бошлаб камида  иккита Ўзбекистон банки норезидентларга банк карталарини бериш шартларини кучайтирди.
12 сентябрдан Ўзбекистондаги “Капиталбанк” фақат республикада 15 кундан ортиқ бўладиган норезидентлар учун ҳисоб рақами очишни бошлади. Кредит ташкилотида талабалар ва мамлакатда расман ишлаётганлар учун истиснолар бор, деб хабар қилади “РБК.ру”.
Ўзбекистоннинг “Ипак йўли” банки ҳам ҳорижликлар билан ишлаш шартларини ўзгартирди. У 12 сентябрдан бошлаб ҳорижлик мижозларга фақатгина Тошкентдаги бош офисда карталарни чиқара бошлади. Frank Media нашри бу ўзгаришларга эътибор қаратди.
Август ойида Ўзбекистон Марказий банки бошқаруви раиси Мамаризо Нурмуродов Республикада норезидентлар томонидан очилган ҳисоб рақамлари сони 2022 йил бошидан буён ҳар чоракда 15-20 фоизга ўсаётгани ва 169 мингтага етганини маълум қилганди. Унинг сўзларига кўра, июль ойи бошида россияликларнинг Ўзбекистондаги ҳисоб рақамларида 115 миллион долларга яқин маблағ сақланган.
Россияликлар орасида “карта туризми”га талаб Украинада махсус операция бошланиши ҳамда Visa и Mastercardнинг Россия бозоридан чиқиб кетишидан сўнг ўса бошлади. Россия фуқаролари орасида банк карталарини чиқариш бўйича энг оммабоп мамлакатлар Қирғизистон, Ўзбекистон, Арманистон, Қозоғистон ва Тожикистон бўлди, деб маълум қилишди экспертлар.
МДҲ давлатлари орасида  карталарни энг кўп чиқариш Қирғизистон банкларида кузатилди. Иккинчи чоракда карталарни чиқариш ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 40 фоизга ошди. Қирғизистон Марказий банки миллионлаб карталар чиқарилганлиги ҳақида хабар берди.
Россиядаги тўлов тизимларидан бугунги кунда фақатгина “Мир” ва Хитойнинг UnionPay карталари ишламоқда.2022 йилнинг баҳорида банклар “Мир” карталарига талаб ўсиши ва улар бўйича пул ўтказмаларининг кўпайганини қайд этдилар.
Шунингдек UnionPay Ғарб давлатларининг санкциялари остида бўлган эквайер-банклар билан ишлашни чеклади.

Спрос на «карточный туризм» в странах СНГ среди россиян начал расти после ухода с российского рынка Visa и Mastercard. С 12 сентября как минимум два узбекских банка ужесточили условия выдачи банковских карт нерезидентам.
С понедельника, 12 сентября, узбекистанский «Капиталбанк» начал открывать счета только тем нерезидентам, которые пробудут на территории республики более 15 дней. Исключения кредитная организация сделает для студентов и тех, кто официально трудоустроен в стране, сообщает “РБК.ру”.
Условия работы с иностранцами также изменил узбекский банк «Ипак Йули»: с 12 сентября он начал выдавать карты зарубежным клиентам только в головном офисе в Ташкенте. Внимание на изменения обратило издание Frank Media.
В августе председатель правления Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов говорил, что количество банковских счетов, открываемых нерезидентами в Узбекистане, с начала 2022 года росло на 15–20% каждый квартал и к концу полугодия достигло 169 тыс. По его словам, на счетах россиян в Узбекистане на начало июля хранилось около $115 млн.
Спрос на «карточный туризм» среди россиян начал расти после начала спецоперации на Украине и ухода с российского рынка Visa и Mastercard. Наиболее популярными странами для оформления банковских карт среди граждан России стали Киргизия, Узбекистан, Армения, Казахстан и Таджикистан, говорили эксперты, опрошенные РБК.
Среди стран СНГ сильнее всего выпуск карт вырос в Киргизии. За второй квартал объемы увеличились на 40% по сравнению с тем же периодом прошлого года. Центробанк страны отчитался о миллионе выпущенных карт.
Из платежных систем в России остались работать только «Мир», а также карты китайской UnionPay, которые выдают ограниченное число банков. Уже весной 2022 года банки зафиксировали рост спроса на карты «Мир», а также увеличение доли платежей по ним. При этом, как писал РБК, UnionPay ограничила работу с российскими банками-эквайерами, которые находятся под санкциями западных стран.