Ўзбекистонда хорижга чиқиш биометрик паспортини энди барча ДХМлар орқали расмийлаштириш мумкин.  Қолаверса, паспортни олиш учун талаб этиладиган маълумотномалар ҳам қисқартирилди.
Ўзбекистонда хорижга чиқиш биометрик паспортини расмийлаштиришда бир қатор қулайликлар яратилди, деб хабар бермоқда «Газета.уз»
Фуқаролар хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш бўйича экстерриториал тамойил асосида исталган Давлат хизматлари маркази ёки ички ишлар органларига мурожаат қилиши мумкин, деб маълум қилади Давлат хизматлари агентлиги матбуот хизмати.
Қоғоз кўринишидаги ариза-анкетани тўлдириш амалиётидан тўлиқ воз кечилиб, фақатгина электрон сўровнома тўлдириш механизми жорий этилди. Хизмат учун тўловни QR-кодни сканерлаш орқали амалга ошириш мумкин.
Бундан ташқари, тақдим этилиши лозим бўлган қатор маълумотнома қисқартирилди. Хусусан, 18−27 ёшдаги ҳарбий хизматга мажбурлар учун — ҳарбий гувоҳноманинг ёки чақирув участкасида қайд этилганлиги ҳақидаги гувоҳноманинг нусхасини тақдим этиш талаби бекор қилинди.
Вояга етмаган шахсларга паспорт олиш учун ота-оналар биргаликда мурожаат қилган ҳолларда, улардан нотариал тасдиқланган розиликни талаб қилинмайди.
Давлат хизматини кўрсатишнинг тегишли босқичлари автоматик равишда смс-хабар йўллаш орқали хабардор қилиб борилади. ЯИДХП ёки Давлат персоналлаштириш марказининг расмий веб-сайти орқали текшириб олиш имконияти яратилади.
Вояга етмаган шахсларга хорижга чиқиш паспорти беришда ушбу вояга етмаганнинг ҳамроҳлик қилувчиси отаси ва (ёки) онаси бўлса, улардан ҳамроҳлик қилувчининг нотариал тасдиқланган мажбурияти талаб этилмайди.
Эслатиб ўтамиз, президент фармони билан 1 январдан фуқароларга ID-карта ва хорижга чиқиш биометрик паспортини бериш ДХМ орқали ҳам амалга оширилмоқда, қолаверса, паспорт учун тўлов нархи БҲМнинг 1,2 бараваридан 1 бараваригача арзонлаштирилди. Бундан ташқари, босқичма-босқич 87 турдаги янги давлат хизматлари жорий этилади, 59 та хизматнинг кўрсатиш муддати эса қисқартирилди.

В Узбекистане загранпаспорт теперь можно получить и во всех центрах госуслуг.Также сокращено число справок, необходимых для получения документа.
В Узбекистане упростили порядок выдачи биометрического паспорта для выезда за границу, пишет “Газета.уз”.
Теперь документ можно получить по экстерриториальному принципу, то есть независимо от места постоянной (временной) регистрации граждан, сообщила пресс-служба Агентства государственных услуг.
Для получения загранпаспорта можно обратиться в любой центр госуслуг или органы внутренних дел.
При этом полностью отменена практика заполнения бумажной анкеты-заявления. Теперь она заполняется только в электронной форме. Оплатить услугу можно через сканирование QR-кода.
Кроме того, сокращено число справок и документов, которые необходимо предоставить получателям услуг. В частности, отменено требование о предоставлении копии военного билета или справка о приписке в военкомат для военнообязанных в возрасте 18−27 лет.
В случаях, когда родители совместно обращаются для получения паспорта для несовершеннолетних, от них не требуется нотариально заверенное согласие.
Заявители будут автоматически получать SMS-сообщения об этапах оказания госуслуги. Они также могут проверить этапы через ЕПИГУ или официальный сайт Государственного центра персонализации.
При выдаче загранпаспортов несовершеннолетним, если они находятся в сопровождении отца и/или матери, нотариально удостоверенное обязательство сопровождающего лица не требуется.
Напомним, внедрение услуги выдачи загранпаспортов (а также ID-карт гражданам Узбекистана, постоянно проживающим в Узбекистане иностранным гражданам и лицам без гражданства) в центрах госуслуг было предусмотрено указом президента от июля 2021 года. Этим же документом размер платы за выдачу загранпаспорта с 1 января снижен до 1 базовой расчётной величины (ранее — 1,2 БРВ).
В начале 2022 года в ряде центров госуслуг было начато оформление загранпаспортов. Тогда сообщалось, что такая возможность должна появиться во всех ЦГУ до конца года.