Centrum Air ишга туширилгач, ҳар бири 180 йўловчи сиғимига эга бешта Boeing 737 ва A320 самолётларида хизмат кўрсатишни режалаштирмоқда.
18 январь куни Тошкент халқаро аэропортида лоукостер форматида фаолият юритадиган янги Centrum Air авиакомпанияси тақдимоти бўлиб ўтди, деб ёзади Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Aerospace Lad маълумотларига кўра, Centrum Air авиакомпанияси My Freighter хусусий юк ташувчи компанияси томонидан ташкил этилган.
Компания Ўзбекистон ҳудудида ҳам, хорижга ҳам ҳаво ташувларини амалга оширади. Маҳаллий авиаташувлар учун авиачипталар нархи 20 доллардан (225 700 сўмдан), халқаро йўналишлар учун эса 40 доллардан (451 400 сўмдан) бошланади.
“Сўнгги йилларда Ўзбекистонда фуқаро авиацияси соҳасида авиация бозорини либераллаштириш ва парвозлар географиясини кенгайтиришга қаратилган қатор ислоҳотлар амалга оширилди. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг фармонлари туфайли Ўзбекистонда ички ва халқаро туризм жадал ривожланмоқда. Биз авиакомпаниямиз Ўзбекистон ва дунёни тез ва арзон нархларда боғлаб, ички туризм индустрияси ва халқаро ҳаво қатновини ривожлантиришга ҳисса қўшишни режалаштирганмиз”, – деди Centrum Air бош директори Абдулазиз Абдураҳмонов.
Авиакомпания Ўзбекистон, Марказий Осиё, МДҲ ва халқаро йўналишлар бўйлаб парвозлар географиясини ишлаб чиқади. Ички туризмни ривожлантириш ва Ўзбекистон фуқароларига хизмат кўрсатиш бўйича белгиланган мақсадларга эришиш учун Centrum Air Тошкентдан мамлакатимизнинг бешта шаҳри: Нукус, Урганч, Термиз, Наманган ва Фарғонага қўшимча рейсларни амалга оширишни режалаштирмоқда.
Шунингдек авиаташувчи 15 та хорижий давлатларга, жумладан Туркия, Саудия Арабистони, Миср, Бирлашган Араб Амирликлари, Ҳиндистон, Жанубий Корея ва бошқа малакатларга парвозларни амалга оширади.
Саудия Арабистони ва бошқа араб давлатларига ҳаж зиёратига боришни режалаштираётган Ўзбекистон фуқаролари учун авиакомпания авиачипталар учун қўшимча имтиёзлар беради. Centrum Air 2023 йилда компаниянинг умумий йўловчи ташиш ҳажми 1,5 миллион нафардан ошиши кутилмоқда.
Авиакомпания ўз фаолиятида замонавий бошқарув усулларидан фойдаланиб, хизмат кўрсатиш даражасини оширади. Бунинг учун корхонада 250 нафар маҳаллий ва 400 нафардан ортиқ хорижий мутахассислар меҳнат қилмоқда. Centrum Air Ўзбекистонни авиация саноати мутахассислари марказига айлантиришни мақсад қилган.
Авиакомпанияда компаниянинг хорижлик ходимлари ўзаро тажриба алмашиш ва Ўзбекистонлик мутахассисларни тайёрлаш учун ўқув маркази ташкил этилган. Вақт ўтиши билан билим ва тажриба тўплаган мутахассислар жамоанинг асосий қисмини ташкил этиши билан бирга Ўзбекистонда авиация саноатини ривожлантиришга ҳам ўз ҳиссасини қўшади.

После запуска Centrum Air будет обслуживать пассажиров на пяти самолётах Boeing 737 и A320 вместимостью 180 человек каждый.
18 января в международном аэропорту Ташкента состоялась презентация новой авиакомпании Centrum Air, которая будет работать в формате лоукостера, сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.
По данным Aerospace Lad, Centrum Air была основана частной грузовой компанией My Freighter.
Компания будет осуществлять пассажирские авиаперевозки как внутри Узбекистана, так и за рубеж. Стоимость авиабилетов на местные авиаперевозки начнётся от 20 долларов (от 225 700 сумов), а для международных направлений — от 40 долларов (от 451 400 сумов).
После запуска Centrum Air будет обслуживать пассажиров на пяти самолётах Boeing 737 и A320 вместимостью 180 человек каждый. До конца 2023 года авиакомпания планирует расширить свой авиапарк до 20 самолётов, а в ближайшие три года — до 100 самолетов.
«За последние годы в сфере гражданской авиации Узбекистана был проведён ряд реформ, направленных на либерализацию авиационного рынка и расширение географии полётов. Благодаря указам Президента Шавката Мирзиёева в Узбекистане быстрыми темпами развиваются внутренний и международный туризм. Мы планируем, что наша авиакомпания внесёт свой вклад в развитие отрасли внутреннего туризма и международных авиаперевозок, соединяя Узбекистан и мир быстрым и доступным способом», — сказал генеральный директор Centrum Air Абдулазиз Абдурахмонов.
Авиакомпания будет развивать географию полётов по всему Узбекистану, Центральной Азии, СНГ и международным направлениям. Для реализации поставленных целей по развитию внутреннего туризма и оказанию услуг гражданам Узбекистана компания Centrum Air намерена осуществлять дополнительные рейсы из Ташкента в пять городов страны: Нукус, Ургенч, Термез, Наманган и Фергана. Также авиаперевозчик будет осуществлять полёты в 15 стран дальнего зарубежья, среди которых Турция, Саудовская Аравия, Египет, ОАЭ, Индия, Южная Корея и другие.
Для граждан Узбекистана, планирующих осуществить паломничество в Саудовскую Аравию и другие арабские страны, со стороны авиакомпании будут предоставлены дополнительные льготы на авиабилеты. Centrum Air рассчитывает, что в 2023 году общий пассажиропоток компании составит более 1,5 млн человек.
Компания Centrum Air внедряет в свою деятельность современные методы управления и повышенный уровень обслуживания. Для этого в компании работают 250 местных и более 400 иностранных специалистов. Centrum Air ставит перед собой задачу сделать Узбекистан центром профессионалов авиационной индустрии. В авиакомпании создан тренинг-центр, где зарубежные сотрудники компании будут делиться опытом и обучать специалистов из Узбекистана. Со временем, по мере накопления знаний и опыта, местные специалисты будут составлять ключевую часть команды, а также вносить вклад в развитие авиационной индустрии в Узбекистане.