Божхонадан декларация тўлдирмасдан олиб ўтиш мумкин бўлган валюта миқдори оширилди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Ҳукуматнинг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилган қарорини эълон қилди.
Қарорга кўра:
Жисмоний шахслар томонидан олиб кирилаётган ва олиб чиқиб кетилаётган 100 миллион сўм эквивалентидан ортиқ миқдордаги Ўзбекистон Республикасининг нақд валютаси ва (ёки) нақд чет эл валютаси йўловчи божхона декларациясини тўлдириш ва божхона органи ходимига тақдим этиш йўли билан божхона назоратидан ўтказилади. Илгари 70 миллион сўм эди.
Жисмоний шахслар декларация тўлдириш талаб этиладиган белгиланган эквивалентдан ортиқ миқдордаги нақд валюта маблағларини божхона назорати шакллари қўлланилмасдан олдин декларацияламаган ҳолда божхона органлари ходимларига маслаҳат олиш мақсадида тақдим этганда, божхона органлари ходимлари томонидан жисмоний шахсларга декларация тўлдириш қоидалари билан боғлиқ умумий тушунтиришлар берилади. Илгари бу қоида мавжуд эмас эди.

Увеличена сумма валюты, которую можно провести без заполнения таможенной декларации.
Кабинет Министров Республики Узбекистан объявил решение о внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства.
Согласно решению:
Наличная валюта Республики Узбекистан и (или) наличная иностранная валюта в размере более 100 миллионов сумов, ввозимая и вывозимая физическими лицами, подлежит таможенному контролю путем заполнения пассажирской таможенной декларации и предъявления ее работнику таможенного органа. Ранее она составляла 70 миллионов сумов.
При предъявлении физическими лицами для ознакомления таможенным органам суммы наличной валюты, превышающей указанную эквивалентную сумму, необходимую для заполнения декларации, без декларирования ее до применения форм таможенного контроля, общие разъяснения, связанные с правилами заполнения декларации, даются сотрудники таможенных органов физическим лицам. Раньше этого правила не существовало.